Kardiyopulmoner baypas sırasında non-pulsatil ve pulsatil akış modalitelerinin böbrek fonksiyonları ve hematolojik parametreler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of non-pulsatil and pulsatile flow modalities on kidney functions and hematological parameters during cardiopulmonary bypass
- Tez No: 661020
- Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN ERKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Pulsatil ve non-pulsatil akım uygulayabilen kalp-akciğer pompalarının KPB ameliyatı esnasında ve sonrasında birçok sisteme etkileri olduğu düşünülmektedir. Pulsatil akış türü ve düz akış türünün hangisinin daha üstün olduğu halen tartışmalıdır. Çalışmada hemogram, hematokrit ve potasyum değerlerini içeren seri kan gazı ölçümleri ile hemoliz varlığı ve perioperatif kreatinin ölçümleri ile akut böbrek hasarı varlığını pulsatil ve non-pulsatil akış modaliteleri uygulanan hastalarda araştırmayı amaçladık. Çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversite Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümünde 2018 Ocak -2019 Aralık tarihleri arasında izole koroner arter bypass (CABG) ameliyatı olan 97 hasta ( 77 erkek, %79.4; ortalama yaş,62.7 ±9.7) dahil edildi. KPB sırasında kullanılan akış türüne göre pulsatil (n:33) ve non-pulsatil (n:64) akış türü kullanılan hastalar olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Pulsatil ve non-pulsatil akış türü kullanılan hasta gruplarına ait bazal demografik, laboratuar ve ameliyat ile ilgili parametreler ve perioperatif dönemdeki böbrek fonksiyonları, hemogram ve kan gazı parametreleri iki grup arasında karşılaştırıldı. İki grup arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), ejeksiyon fraksiyonu, diyabet ve hipertansiyon oranları açısından fark yoktu. Ameliyat öncesi hemoglobin, hematokrit, kreatinin, üre ve potasyum seviyelerini içeren bazal laboratuar değerlerinde iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Pompa giriş-pompa çıkış zaman aralığındaki hemoglobin ve potasyum değişim yüzdeleri iki grup arasında istatistiksel anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir (p:0.003, p:0.018;sırasıyla). Pulsatil akım türü olan grupta hemoglobin düzeyleri azalma eğilimindeyken, non-pulsatil akış türü olan grupta artış eğilimindedir. Pulsatil akım türü olan grupta potasyum düzeyleri artma eğilimindeyken, non-pulsatil akış türü olan grupta azalma eğilimindedir. İki grup arasında akut böbrek hasarı gelişen hasta oranlarında anlamlı fark yoktu. Çalışmamız pulsatil akış türü olan grupta pompa süresince hemolizin non-pulsatil gruba göre daha fazla olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Heart-lung pumps that can apply pulsatile and non-pulsatile flow are thought to have effects on many systems during and after cardiopulmonary bypass surgery. It is still controversial whether the pulsatile flow modality or the straight flow modality are superior. In this study, we aimed to investigate the presence of hemolysis with serial blood gas measurements including hemogram, hematocrit and potassium values and the presence of acute kidney injury with perioperative creatinine measurements in patients undergoing pulsatile and non-pulsatile flow modalities.97 patients (77 males, 79.4%; mean age, 62.7 ± 9.7) who underwent isolated coronary artery bypass (CABG) surgery between January 2018 and December 2019 in the Department of Cardiovascular Surgery of Eskişehir Osmangazi University Hospital were included in the study. Basal demographic, laboratory and surgical parameters of the patient groups using pulsatile and non-pulsatile flow modalities, and renal functions, hemogram and blood gas parameters in the perioperative period were compared between the two groups.There was no difference between the two groups in terms of age, gender, body mass index (BMI), ejection fraction, diabetes and hypertension rates. There was no significant difference between the two groups in basal laboratory values including pre-operative hemoglobin, hematocrit, creatinine, urea and potassium levels. The percentage of hemoglobin and potassium change in the pump inlet-pump outlet time interval showed a statistically significant difference between the two groups (p: 0.003, p: 0.018; respectively). Hemoglobin levels tend to decrease in the group with pulsatile flow modality, while it tends to increase in the group with non-pulsatile flow modality. Potassium levels tend to increase in the group with pulsatile flow modality, while it tends to decrease in the group with non-pulsatile flow modality. There was no significant difference percentage of patients with acute kidney injury between the two groups. Our study demonstrated that hemolysis is higher in the pulsatile flow modality group compared to the non-pulsatile group during the pump.