Kolorektal cerrahi hastalarına uygulanan hızlandırılmış iyileşme protokolünün konfor düzeyine etkisi
The effect of implementation of enhanced recovery protocol on colorectal surgery patients' comfort level
- Tez No: 661023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA RIZALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırma, kolorektal cerrahi hastalarında hızlandırılmış iyileşme protokolü uygulamasının hemşirelik bakım konforuna etkisini belirlemek amacıyla klinik deneysel bir çalışma olarak planlandı. Araştırma 1 Ocak -31 Aralık 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygulandı. Örnekleme elektif şartlarda kolorektal cerrahi geçiren ve en az 72 saat serviste kalan deney grubunda 30 ve kontrol grubunda 30 olmak üzere 60 hasta alındı. Veri toplamada Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu, Hızlandırılmış İyileşme Protokolü Uygulama Kontrol Listesi, Standart Bakım Uygulama Kontrol Listesi, Perianestezi Konfor Ölçeği (PKÖ), Genel Konfor Ölçeği (GKÖ) ve Görsel Kıyaslama Ölçeği kullanıldı. Deney grubundaki hastalara hızlandırılmış iyileşme protokolü uygulandı, kontrol grubundaki hastalara standart bakım uygulandı. Veriler ortalama, standart sapma, frekans, yüzdelik, t testi, Pearson korelasyon analizi, Mann Whitney U testi ve Spearman korelasyon analizi ile test edildi. Çalışmada PKÖ puan ortalaması deney grubunda 4,8±0,521, kontrol grubunda 3,967±0,761 bulundu. Deney grubunda PKÖ puan ortalamasının kontrol grubundan anlamlı olarak daha yüksek olduğu belirlendi(U=246; p=0,001). Çalışmada GKÖ toplam puan ortalaması deney grubunda 3,067±0,254, kontrol grubunda 2,7±0,466 bulundu. Deney grubunda GKÖ toplam puan ortalamasının kontrol grubundan anlamlı olarak daha yüksek olduğu belirlendi (U=294; p=0,001).
Özet (Çeviri)
The study was planned as a clinical experimental study to determine the effect of enhanced recovery protocol on nursing care comfort in colorectal surgery patients. It was conducted between 1 January and 31 December 2019 in 60 patients, 30 in the experimental group and 30 in the control group, who underwent colorectal surgery in the Kocaeli Derince Training and Research Hospital under the University of Health Sciences and stayed in the service for at least 72 hours. The Patient Personal Information Form, Enhanced Recovery Protocol Implementation Checklist, Standard Care Implementation Checklist, Perianesthesia Comfort Scale (PCS), General Comfort Scale (GCS) and Visual Analog Scale were used in data collection. Enhanced recovery protocol was applied to the patients in the experimental group and the patients in the control group were given standard care. Data were tested using mean, standard deviation, frequency, percentage, t test, Pearson correlation analysis, Mann Whitney U test and Spearman correlation analysis. In the study, the mean score of the PCS was found to be 4,8±0,521 in the experimental group and 3,967±0,761 in the control group. It was determined that the mean score for the PCS in the experimental group was significantly higher than that in the control group (U=246; p=0,001). In the study, the mean score of the GCS was found to be 3,067±0,254 in the experimental group and 2,7±0,466 in the control group. It was determined that the mean score for the GCS in the experimental group was significantly higher than that in the control group (U=294; p=0,001).