Normal bireylerde hava ve kemik yolu servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyellerin tanımlayıcı değerleri ve oklüzyon etkisinin incelenmesi
Evaluation of the descriptive values and occlusion effects of air and bone conducted cervical vestibular evoked myogenic potentials in normal individuals
- Tez No: 661027
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma kemik yolu ve hava yolu uyarımı sonucu oluşan cVEMP yanıtlarının tanımlayıcı istatistiksel değerlerini oluşturmak ve oklüzyon etkisinin kemik yolu cVEMP testi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Medipol Üniversitesi Hastanesi'nde 11 kadın ve 9 erkek olmak üzere toplam 20 birey (n=40 kulak) üzerinde yapıldı. cVEMP testleri, çalışmaya katılmaya gönüllü olan kişilere beş aşamada uygulandı. İlk olarak hava yolu cVEMP testi uygulandı. Daha sonra oklüzyon etkisini inceleyebilmek için dört farklı durumda kemik yolu cVEMP testleri uygulandı. Hava yolu cVEMP yanıtları için ortalama P1 latansı 15,17±0,77 ms, N1 latansı 24,12±1,38 ms, interpeak latansı 8,95±1,12 ms, P1N1 amplitüd değeri 149,73±75,00 μV ve VEMP asimetri oranı 0,16±0,16 bulundu. Kemik yolu cVEMP yanıtları için ise ortalama P1 latansı 14,38±0,85 ms, N1 latansı 23,40±1,50 ms, interpeak latansı 9,05±1,57 ms, P1N1 amplitüd değeri 107,58±54,08 μV ve VEMP asimetri oranı 0,15±0,12 bulundu. Hem hava hem de kemik yolu cVEMP parametrelerinde kadın-erkek ve sağ-sol kulak arasında istatistiksel anlamlı fark elde edilmedi.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to establish the descriptive statistical values of cVEMP's responses which are evoked by air and bone conducted stimuli and to examine the effects of occlusion on bone conducted cVEMP test. The study was carried out on 20 individuals (n=40 ears), 11 women and 9 men, at the Medipol University Hospital. cVEMP tests were applied in five stages to the individuals who are volunteer to participate in this study. Firstly, the air conducted cVEMP test was applied. Then, bone conducted cVEMP tests were applied in four different conditions with the aim of examining the occlusion effect. Latency values of the air conducted cVEMP response were 15,17±0,77 ms for P1 and 24,12±1,38 ms for N1 and 8,95±1,12 ms for interpeak latencies. P1N1 amplitude value was 149,73±75,00 μV. VEMP asymmetry ratio (VAR) was 0,16±0,16. Latency measurements of the bone conducted cVEMP response were 14,38±0,85 ms for P1 and 23,40±1,50 ms for N1 and 9,05±1,57 ms for interpeak latencies. P1N1 amplitude value was 107,58±54,08 μV. VAR was 0,15±0,12. Both air conducted cVEMP and bone conducted cVEMP parameters were demonstrated that there are not any significant differences between female-male and left ear-right ear.