C14 H11 N3 CI2 ve C28 H22 N3 CI3 moleküllerinin kristal yapılarının incelenmesi
The Structure solutions of C14 H11 N3 CI2 and C28 H22 N3 CI3 molecules
  1. Tez No: 66104
  2. Yazar: RECEP ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmada benzimidazol türevi olan ve antimikrobiyal etkili bileşik geliştirmek amacıyla sentezlenen N-(lH-benzo[d]imidazol-2-ylmetiI)-N- (2,6-diklorofenil)amin ( Ci4H"N3C/2 ) ve 6-kloro-l-(feniImetil)-2-[N- (fenilmetil)-N-(2,6-diklorofenilmetiI)]metil-lH-benzimidazol (C28H22N3C/3) kristalleri X-ışınları kırınım yöntemiyle incelendi ve yapılan çözüldü. Fotografik yöntemlerden döner kristal, Weissenberg ve Buerger presesyon yöntemleri kullanılarak C14H11N3C/2 kristalinin geometrisi incelendi ve kristalin ortorombik sistemin Pbca uzay grubuna ait olduğu belirlendi. Çalışmanın ikinci kesiminde; C14H11N3CI2 ve C28H22N3CI3 kristallerinin yapı çözümünde kullanılan bağımsız yansımalar, ( sırasıyla 2475, 3739 ), Enraf-Nonius CAD4 kırınımmetresi ile MoKa ışını kullanılarak toplandı. Kristallerin yapı çözümleri MolEN yazılım paketi içerisinde yeralan direkt yöntemlerle faz belirleyen programlardan MULTAN (C14H11N3CI2 kristali için ) ve SIR (C28H22N3CI3 kristali için ) kullanılarak, arıtım ise yine bu yazılım kapsamında yeralan en küçük kareler yöntemi ( LSFM ) ile yapıldı. Arıtım sonucunda hesaplanan geçerlilik faktörü ( R ) C14HııN3Cİ2 kristali için 0.053, C28H22N3CI3 kristali için 0.054 oldu. Bağ uzunlukları, bağ açılan ve atomik sıcaklık parametrelerinin hesaplandığı söz konusu kristaller için uzay grubu ve birim hücre parametreleri aşağıda verildi. Uzay a, (A) b,(Â)c, (A)
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Two benzimidazole derivatives, N-(lH-benzo[d]imidazole-2ylmethyl)-N- (2,6-dichlorophenyl)amin (C14H11N3C/2) and 6-chloro-l-(phenylmethyl)-2- |İN[-(phenylmethyl)-N-(2,6-dichlorophen (C28H22N3C/3) were analysed by using X-ray diffraction methods. Two compounds were synthesised in order to examine their antimicrobial activity. Bragg reflections obtained by photographic methods showed that C14H11N3C/2 crystal is orthorhombic and has Pbca space group. In addition, Enraf-Nonius CAD4 diffractometer with MoKct radiation was used to obtain 2475 reflections for C14H11N3C/2 and 3739 reflections for C28H22N3C/3. The structures were solved by direct methods using MULTAN (for C14H11N3C/2) and SIR (C28H22N3C/3) and refined by least squares methods using LSFM which all are included in MolEN software. At the end of the refinement, the R factor was obtained as 0.053 for C14HııN3C/2 and 0.054 for C28H22N3C/3. For both crystals, the bond distances, bond angles and thermal displacement parameters were calculated. The unit cell parameters and space groups of the crystals are given below. Space a, (A) b,(Â)c, (A) a(°) P(°) Y(°) group C,4HnN3C/2 Pbca 10.707(2) 9.615(2) 25.944(6) 90 90 90 C28H22N3C/3 PÎ 7.860(0) 12.169(1) 13.607(0) 95.19(1) 101.62(1) 102.39(0)