Existentialism in Lord Jim and Under Western Eyes by Joseph Conrad
Joseph Conrad'ın Lord Jim ve Batılı Gözler Altında adlı eserlerinde varoluşçuluk
  1. Tez No: 661058
  2. Yazar: GÜLSİYE BIÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR YILMAZ MADRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, özgürlük, sorumluluk, ıstırap, kendini aldatma ve başkası ile somut ilişkiler gibi Sartrean Varoluşsal motifler ışığında, Joseph Conrad'ın“Lord Jim”ve“Batılı Gözler Altında”adlı eserlerindeki baş karakterleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Varoluşsal motiflerin Conradian kullanımı, absürt bir dünyada siyasi ve sosyal kurumların baskılarından muzdarip, özlerini bulma yolculukları esnasında romanların baş karakterleri analiz edilecektir. Bu bağlamda, ilk bölüm Varoluşçuluk ve geçmişine ayrıntılı olarak odaklanacaktır. İkinci bölüm, Lord Jim'deki Varoluşsal motifleri tespit edecektir. Üçüncü bölüm Batılı Gözler Altında'ki Varoluşsal motifleri araştıracaktır. Sonuç kısmı, her iki romanın da özgünlük arayışları sırasında romanların ana karakterlerinin somutlaşan varoluşsal güdüler taşıdıkları sonuçlarını özetleyecektir. Modernist bir yazar olan Conrad, romanlarında geleneksel kahraman tiplerinden farklı, anti-kahraman karakterler yaratmıştır. Conrad, okuyucuya karakterlerinin tüm yönlerini açıkça göstermektedir, lakin baş karakterlerin kendilerini anlamaları ancak romanların sonunda mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to focus on“Lord Lim”and“Under Western Eyes”by Joseph Conrad by analyzing the protagonists in the light of Sartrean Existential motives such as freedom, responsibility, anguish, bad faith, and relation to the other. Conradian usage of existential motives will be analyzed in the main characters of the novels during their journey to find their essence, while suffering from the oppressions of political and social institutions in an absurd world. The first chapter focuses on Existentialism and its background in detail. The second chapter analyses Existential motives in Lord Jim. The third chapter deals with Existential motives in Under Western Eyes. The conclusion part sums up the outcomes that both novels bear existential motives embodied in the protagonists of the novels during the struggles on their quest for authenticity. Conrad, as a Modernist writer, has created non-traditional anti-hero characters in his novels, who differed from traditional hero types. Conrad shows all facades of the characters openly to the reader, but their understanding of themselves will only be possible at the end of the novels.