Yetenek yönetiminin işe adanma ve yaşam doyumu üzerindeki etkisi: Bankacılık sektöründe bir uygulama
The effects of talent management on work engagement and life satisfaction: Research on banking industry
- Tez No: 661059
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜMÜŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tez çalışmasının temel amacı, yetenek yönetimi uygulamalarının işe adanma ve yaşam doyumu üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın kuramsal çerçevesini yetenek yönetimi, işe adanma ve yaşam doyumu oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, yetenek kavramı, yeteneklilik modelleri, yetenek yönetimi kavramı ve ortaya çıkışı, yetenek yönetimi uygulamaları ve yetenek yönetiminin sonuçlarından bahsederek çalışmanın birinci bölümü olan yetenek yönetimi konusu temel olarak açıklanmıştır. İşe adanma kavramı, işe adanmanın sağlanmasında etkili olan unsurlar, işe adanmanın sonuçları ve işe adanmanın örgütler açısından önemi çalışmanın ikinci bölümünde ifade edilmiştir. Daha sonra, yaşam doyumu kavramı, yaşam doyumu kuramları, yaşam duyumunu etkileyen faktörler ele alınarak çalışmanın üçüncü bölümü oluşturulmuştur. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise yetenek yönetiminin, işe adanma ve yaşam doyumu üzerindeki etkisine yönelik bankacılık sektöründe nicel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasının araştırma kısmında, söz konusu değişkenler arasındaki ilişkilerin ortaya konulması ve araştırma modeli çerçevesinde bağımsız değişkenler ile bağımlı değişkenler arasındaki ilişkilerin açıklanması temel alınmıştır. Araştırmanın amacı çerçevesinde, Çanakkale ili ve ilçelerinde faaliyet gösteren kamu ve özel bankalarda görev yapmakta olan 243 çalışandan anket yöntemi vasıtasıyla elde edilen veriler faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri yardımıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; yetenek yönetimi ile işe adanma ve yetenek yönetimi ile yaşam doyumu değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerin bulunduğu kabul edilmiştir. Bununla birlikte, araştırma modelindeki bağımsız değişkenin (yetenek yönetimi) bağımlı değişkenleri (işe adanma, yaşam doyumu) etkileme düzeyleri açıklanmıştır. Yetenek yönetiminin bazı boyutlarının (cezbetme, bağlılık, elde tutma, eğitim ve ödüllendirme) işe adanma boyutları (işe bağlılık ve kendini işe verme) ile yaşam doyumu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı şekilde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis is to examine the effects of talent management practices on work engagement and life satisfaction. The theoretical framework of the study is constituted by talent management, work engagement, and life satisfaction. In this perspective, the concept of talent management is basically explained by mentioning the concept of talent, talent models, talent management and its emergence, talent management practices, and their results in the first section of the study. The concept of work engagement, the effective factors ensuring work engagement, the results of work dedication, and the importance of work dedication for organizations are presented in the second section of the study. Then, the third section of the study is formed by considering the concept of life satisfaction, theories of life satisfaction, and the factors affecting life satisfaction. In the fourth and the last section of the study, a quantitative research analysis is conducted on the banking sector regarding the impacts of talent management on work engagement and life satisfaction. The research section of the thesis study is based on revealing the relationships among these variables and explaining the relationships between independent and dependent variables within the framework of the research model. Within the scope of the study, the data obtained from 243 employees working in public and private banks that operate in Çanakkale province and its districts through the survey questionnaire method are assessed by courtesy of factor analysis, correlation analysis, and regression analysis. It is accepted that there are statistically significant relationships between talent management and work engagement variables, and between talent management and life satisfaction variables according to the research findings. Moreover, the impact levels of the independent variable (talent management) in the research model on dependent variables (work engagement, life satisfaction) are explained. It is concluded that certain dimensions of talent management (attraction, commitment, retention, training, and rewarding) have statistically significant impacts on work engagement (job commitment and job dedication) and life satisfaction.