Facebook reklamlarının reklama yönelik tutum, reklamdaki bilgilere yönelik tutum ve satın alma niyeti üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Facebook ads on attitude towards advertising, attitude towards information in advertising and purchase intention
  1. Tez No: 661061
  2. Yazar: SAİM SABAH KENDİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı Facebook reklamlarının; reklamın bilgilendirici özelliğini, reklamın güvenilirliğini, reklamın ilgi çekiciliğine yönelik tutumlar üzerindeki etkilerini ve satın alma niyeti üzerindeki etkilerini farklı demografik değişkenleri de göz önüne alarak araştırmaktır. Araştırmanın evrenini Van'ın Erciş ilçesinde yaşayanlar oluşturmakta ve örneklemini ise basit tesadüfi yöntem ile seçilen 422 kişi oluşturmaktadır. Çalışma verileri 2019'un ekim ve kasım aylarında yüz yüze anket yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın bağımsız değişkenleri; cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve elde edilen gelir iken; bağımlı değişkenler ise Facebook reklamlarının bilgilendirici özelliği, Facebook reklamlarının güvenilirliği, Facebook reklamlarının ilgi çekiciliği ve satın alma niyetidir. Elde edilen sonuçlara göre Facebook reklamlarının bilgilendirici olmadığı, güvenilir olmadığı, ilgi çekici olmadığı ve bu reklamların satın alma niyeti üzerinde olumlu etkisinin olmadığı görülmüştür. Bağımsız değişkenler göz önüne alındığında, bazı sonuçlarda farklı demografik gruplara ait olanların Facebook reklamlarının; bilgilendirici özelliği, güvenilirliği, ilgi çekiciliği ve satın alma niyetinde ankete katılanların benzer şekilde etkilendikleri, bazı sonuçlarda ise demografik gruplar arasında farklılıkların olduğu anlaşılmıştır. Kadınlar ve erkekler arasında, Facebook reklamlarının bilgilendirici özelliğine güvenilirliğine, ilgi çekiciliğine yönelik tutum ve satın alma niyetine olan etkisine yönelik bir farklılığa rastlanmamış; farklı gelir düzeylerine sahip olanlarda ise Facebook reklamlarının bilgilendirici özelliği, güvenilirliği, ilgi çekiciliğe yönelik tutumda ve satın alma niyetine olan etkide farklılığın olduğu görülmüştür. Elde edilen verilerin analizi için tek örneklem t testi, tek yönlü çok değişkenli varyans analizi ve tek faktörlü varyans analizi kullanılmıştır. Tez çalışmasında kullanılan ölçekler, bu amaca uygun çalışmalardan alınıp, uyarlama yapılarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effects of Facebook ads on the informative of the advertisement, the reliability of the advertisement, the attitudes towards the attractiveness of the advertisement and the purchase intention by taking into account different demographic variables. The population of the study consists of people living in Erciş district of Van and its sample consists of 422 people selected by simple random method. Study data were collected through face-to-face surveys in October and November 2019. The independent variables of the study are gender, age, education level and income, while the dependent variables are the informativeness of Facebook ads, the reliability of Facebook ads, the attractiveness of Facebook ads and the purchase intention. According to the results, it has been observed that Facebook ads are not informative, unreliable, uninteresting and these ads do not have a positive effect on purchasing intention. Considering the independent variables, it was found that in some results, those belonging to different demographic groups were affected similarly in the informative, reliable, interesting and purchasing intention of Facebook ads, and in some results there were differences between different demographic groups. There was no difference between men and women in the informativeness, reliability, attitude towards attractiveness and purchase intention of Facebook ads, and in those with different income levels, there was a difference in the informativeness, reliability, attitude towards attractiveness and purchase intention of Facebook ads. One sample t test, one-way multivariate analysis of variance and one-factor analysis of variance were used for the analysis of the data obtained. The scales used for the study were taken from the studies suitable for the purpose of the study and used after adaptation.