Su topu sporcularının alt ve üst ekstremite izokinetik kuvvet parametreleri ile sürat performansının incelenmesi
Examination of water polo athletes' lower and upper extremity isokinetic strength parameters and speed performance
- Tez No: 661060
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SOSLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmanın amacı; Su topu sporcularının izokinetik alt ve üst ekstremite parametrelerinin sürat performansı ile ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya 15-17yaş arası, 10 elit erkek sutopu oyuncusu gönüllü olarak katıldı. Sporcuların sağ ve sol omuz internal/ekternal rotator, sağ ve sol diz fleksiyon/ekstantion izokinetik kuvvet ölçümleri (60° ve 180 açısal hız) ve 25 metre yüzme sürat ölçümleri yapıldı. Verilerin analizinde linear regresyon analizi kullanıldı, anlamlılık düzeyi olarak p.05, R2=-.28) ve 180 ° açısal hız sağ ve sol diz ekstansiyon ve fleksiyon, arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir (F(4,9)= 1.26, p>.05, R2= .50). Ayrıca sporcuların 25m ile 60°açısal hız sağ ve sol omuz eksternal ve internal rotasyon değerleri ile 180°açısal hız sağ ve sol omuz eksternal ve internal rotasyon arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir (F(4,9)= 2.63, p>.05, R2=.68). Sonuç olarak yüzme sırasında akışkan biyomekaniğinin çekici gücü kol ve omuz kaslar tarafından sağlandığı, diz kaslarının ise destekleyici rol oynadığı düşünülmektedir. Ayrıca su topu sporcularının gövde, kol ve omuz kaslarının pelvik ve diz kaslarına göre yüzme sırasındaki enerji ve kuvvet gereksiniminin daha fazla olması performans için önemli bir etken olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle elit su topu oyuncularının üst ekstremite kaslarının alt ekstremite kaslarına oranla daha yüksek seviyede antrene olabildikleri görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the isokinetic lower and upper extremity parameters and speed performance of water polo athletes. Ten elite male water polo players, aged 15-17, voluntarily took part in the study. Right and left shoulder internal / external rotator, right and left knee flexion/extension isokinetic force measurements (60° and 180°) and 25m swimming speed measurements were measured. Linear regression analysis was used to analyze the data, p .05, R2 = -. 28) and 180° right and left knee extension and knee flexion, there was no statistically significant difference (F (4,9) = 1.26, p> .05, R2 = .50). Furthermore, no statistically significant difference was found between the external and internal rotation values of 25m and 60 ° right and left shoulder and external and internal rotation of the right and left shoulders 180 ° (F (4.9) = 2.63, p> .05, R2 = .68). As a result, it is thought that the major force that draws the fluid during swimming is provided by the arm and shoulder muscles, while the leg muscles play a supporting role. In addition, it is thought that water polo players' body, arm and shoulder muscles need higher energy and force requirements during swimming than pelvic and leg muscles are an important factor for performance. Therefore, it is supported by the view that the upper extremity muscles of elite water polo players can be trained at a higher level than lower extremity muscles.