Üç-faz, beş-bacaklı güç transformatörlerinin modellenmesi
Modelling of three-phase, five-limb power transformers
- Tez No: 66108
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Elektrik enerji sistemlerinin temel elemanlarından biri olan transformatörler yüzyılın başından beri kullanılmaktadırlar. Zaman içinde, doğrusal olmayan karakteristikleri gözlenen bu elemanların matematiksel modellerinin çıkarılması gereği doğmuştur. Çünkü transformatörlerin bu karakteristikleri bazı istenmeyen geçici durumlara sebep olabilmektedir. Gelişen bilgisayar teknolojisiyle birlikte transformatör modellerinde analitik analizlerin yanı sıra, sayısal analizler de yapma imkanı olmuştur. Sayısal analiz yöntemleri, transformatörün doğrusal olmayan karakteristiklerini, dolayısıyla geçici durumları daha iyi benzeştirebilirler. Bu çalışmada üç fazlı, beş bacaklı bir transformatör için histeresis kayıplarını da içeren bir bağ akısı modeli geliştirilmiştir. Modelde, girdap akımı kayıpları, ortak ve kaçak endüktanslar ile artık akı etkileri de gösterilmiştir. Çalışmanın ilk kısımda girdap akımı ve histeresis kayıpları gerilime bağlı olarak değişen ikinci taraftaki bir yük olarak ele alınmıştır. Bu kısımda görünür endüktans matrisi kullanılarak modelleme yapılmıştır. İkinci kısımda aynı transformatör için artımlı endüktans matrisi kullanılarak bir sayısal analiz modeli geliştirilmiştir. Daha sonra bu modelde histeresis kayıpları ayrı olarak doyum eğrisiyle beraber ele alınmıştır. Son kısımda ise girdap akımı ve histeresis kayıpları ayrı ayrı ele alınmış, geçici ve kalıcı durumlar için bir histeresis döngüsü modeli geliştirilmiştir. Çalışma süresince programlar MATLAB yazılımının PC'ler için geliştirilmiş versiyonu ile gerçekleştirilmiştir. Bu yazılım, sayısal analizlerde, matris eşitliklerinin çözümlenmesinde ve grafik çiziminde büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca yazılımın içinde hazır olarak bulunan bazı yordamlar da bu çalışmada kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Transformers are the basic elements of electrical power systems and have been used since the beginning of the centuiy. Since the characteristics of these devices caused some unwanted transient effects, the need of deriving the mathematical models of these nonlinear devices arose. The researchers have been able to make some numerical analysis as well as analytical anaylsis. With the help of developing computer techniques, numerical analysis methods are able to simulate the nonlinear characteristics, so the transient effects are simulated better than other methods. In this work, a model is devoloped and il contains the flux linkage model for the hysteresis losses for a three phase five leg transformer. The eddy current losses, mutual and leakage inductances and the residual flux effects are also investigated in the model. In the first part of the model, eddy current and hysteresis losses are assumed as load that varies with the voltage at the secondary side. In this part, the models are developed by use of the apparent inductance matrix. In the second part, a model is developed for the same transformer by use of incremental inductance. The hysteresis losses are also investigated in detail with the saturation curve. In the last part, hysteresis and eddy current losses are dealt with seperately. A hysteresis loop model is developed for the transient end steady state conditions. Throughout the study, programmes are written in PC MATLAB. This software makes it easier in performing numerical analysis, solving matrix equations and plotting graphics. Also some of the sub programs available with the software are being used in the study.