Güneş enerjili dolap türü kurutucunun ısıl performansı ve kurutma karakteristiklerinin bulunması ve hava ısıtıcı bölümünün günlük veriminin iyileştirme çalışmaları
  1. Tez No: 66109
  2. Yazar: KADİR ÖNDER KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. DEMİR İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, dolap-türü güneş enerjili bir kurutucu tasarlandı ve yerel malzemeler kullanılarak yapımı tamamlandı. Kurutucu; 3.7 m3 hacminde hava ısıtma birimi (toplaç) ve 1.6 m3 hacminde bir kurutma dolabından oluşmaktadır. Kurutma dolabının 3 adet elek-telli rafı bulunmaktadır. Hava ısıtıcının kuramsal incelemesi yapıldı. Bu incelemede, toplaç verim çarpanı ve toplam kayıp katsayısının, hava ısıtıcının ısı geçiş katsayılarına bağlılıkları tanımlandı. Dış hava koşullarında deneysel olarak, hava ısıtıcının ısıl performans değişkenleri bulundu. Tip-I (normal plaka), Tip-II (düşey yansıtıcılı), Tip-III (çakıl yataklı) ve Tip- IV (Düşey yansıtıcılı ve çakıl yataklı) olarak tanımlanan hava ısıtıcıların içinden geçirilen havadaki sıcaklık artışları, farklı hava akış hızlarında ölçüldü. Hava ısıtıcının günlük verimi üzerine, dikey yansıtıcı ile ısı deposu işlevli çakıl yatağın artırıcı etkileri incelendi ve farklı hava akış hızlan için karşılaştırmaları yapıldı. Bu deneysel bulgular, her bir hava ısıtıcı tipinin de günlük verimlerinin, hava akış hızındaki artış ile arttığını gösterdi. Tip-IV'ün günlük verimi, diğer hava ısıtıcılara oranla daha yüksek çıktı. Güneş enerjili kurutucuda ve direk güneş altında açık sergide paralel olarak çeşitli ürünler kurutuldu ve karşılaştırmalı olarak kuruma eğrileri çizildi. Sonuç olarak, kurutucuda kurutmanın, açık havada kurutmaya oranla önemli üstünlüklere sahip olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, a cabinet-type solar dryer was designed and constructed from available materials. The dryer consisted of an air-heater section of 3.7 m3 and a drying cabinet of 1.6 m3. Three portable trays made of wire-screen were placed in drying cabinet section. The theoretical analysis of air-heater was made. In this analysis, the efficiency factor and the overall heat loss coefficient were determined in terms of heat transfer coefficients of air-heater. The performance parameters of air heater were found experimentally in outdoor conditions. The air temperature rise through the air heaters determining as Type-I (normal plain), Type-II (with vertical reflector), Type-Ill (with pebble bed) and Type- IV (with vertical reflector and pebble bed) at different mass flow rates were measured. The enhancement effects of vertical reflector and pebble bed functioning as heat storage in overall daily efficiency of air-heater were investigated and compared at different air flow rates. These experimental results showed that, the overall daily efficiency of each type air-heater increases with increasing air flow rate. The overall daily efficiency of Type-IV was found higher with respect to the other type air- heaters. The various agricultural products were dried in solar dryer and open air under direct solar radiation simultaneously and comperated drying curves were ploted. As a result, the important adventages of drying in solar dryer were found with respect to open air drying under direct solar radiation.