N,N-(dietilnikotinamid veya nikotinamid) ve benzoat ligandları içeren bazı bakır komplekslerinin kristal yapı analizi
- Tez No: 66107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER HÖKELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Bu çalışmada, i) Cs^^eO^Cu, ii) C34H38N408Cu ve iii) C26H26N40ıoCu kristalleri fotoğrafik ve difraktometrik yöntemlerle incelenerek, birim hücre parametreleri, kristal sistemleri uzay grupları ve kristal yapılan saptanmıştır. Difraktometre ile elde edilen sonuçlar: i) C34H40N6O12Cu kristali için: a = 7,4083(1) Â; b = 8,5172(1) Â; c = 14,9425(1) Â a = 87,42(1)°; P = 78,71(1)°; y = 77,57(1)° V = 902,89(5) Â3; Kristal Sistemi: Triklinik; Uzay Grubu: Pİ ii) C34H38N408Cu kristali için: a = 14,004(4) Â; b = 16,274(5) Â; c = 15,002(3) Â a = 90°; P = 90°; y = 90° V=3418,97(1,56)Â3; Kristal Sistemi: Ortorombik; Uzay Grubu: Pbca iii) C26H26N4O10Cu kristali için: a = 1 1,4376(10) Â; b = 9,8396(9) Â; c = 12,5356(1 1) Â a = 90°; p = 101,453(7)°; y = 90° V= 1382,7(2) Â3; Kristal Sistemi: Monoklinik; Uzay Grubu: P2!/c C34H4oN60].2Cu kompleksi kristallografik olarak simetri merkezine sahip, mononükleer bir komplekstir. Kompleks iki su molekülü ile birlikte iki 4 - nitrobenzoat ve iki dietilnikotinamid (DENA) ligandı içermektedir ve bütün ligandlar monodentat ligand olarak davranmaktadırlar. N ve en yakın O atomları, Cu atomu çevresinde kare - düzlem oluştururlar. 2,485(2) Â uzaklıktaki iki su molekülü nün O atomları ile Cu atomu çevresindeki koordinasyon tetragonalolarak distorsiyona uğramış bir oktahedraldir. Su molekülleri karboksil gruplarının O atomları ile hidrojen bağı [0...0 = 2,705(4) Â] yapmışlardır. Yapının anizotropik olarak arıtılması sonucu, R = 0,0553 ve wR = 0,0476 değerlerine ulaşılmıştır. C34H38N4O8CU kompleksinin kristallerinin fotoğraf ik çalışmalar esnasında ikiz oldukları saptanmıştır. Buna rağmen kompleksin şiddet verileri toplanarak kristal yapının çözülmesi yoluna gidilmiş fakat yapı tam olarak çözülemeyip, kısmen çözülebilmiştir. Q26H26N4O10CU kompleksi de kristallografik olarak simetri merkezine sahip, mononükleer bir komplekstir. Kompleks iki su molekülü ile birlikte iki 4-hidroksibenzoat ve iki nikotinamid (NA) ligandı içermektedir ve bütün ligandlar monodentat ligand olarak davranmaktadırlar. N ve en yakın O atomları, Cu atomu çevresinde kare-düzlem oluştururlar. 2,574(2) Â uzaklıktaki iki su molekülünün O atomları ile Cu atomu çevresindeki koordinasyon tetragonal olarak distorsiyona uğramış bir oktahedraldir. Su molekülleri karboksil gruplarının O atomları ile hidrojen bağı [O...O = 2,699(4) Â] yapmışlardır. Yapının anizotropik olarak arıtılması sonucu R = 0,053 ve wR = 0,058 değerlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the unit cell parameters, crystal systems space groups and crystal structures of i) C34H40N6O12CU, ii) C34H38N4O8CU and iii) C26H26N4O ioCu crystals are determined by photographic and diffractometric methods. The results obtained by diffractometer are: i)ForC34H40N6O12Cu a = 7,4083(1) Â; b = 8,5172(1) Â; c = 14,9425(1) Â a = 87,42(1)°; p = 78,71(1)°; y = 77,57(1)° V = 902,89(5) Â3; Crystal system: Triclinic; Space Group: PÎ ii) For C34H38N408Cu a = 14,004(4) Â; b = 16,274(5) Â; c = 15,002(3) Â a = 90°; (3 = 90°; y = 90° V=34 18,97( 1,56)Â3;Crystal System:Orthorhombic;Space Group:Pbca iii) For C26H26N4O10CU a = 11,4376(10) Â; b = 9,8396(9) Â; c = 12,5356(11) Â a = 90°; p = 101,453(7)°; y = 90° V=1382,7(2) Â3; Crystal System: Monoclinik; Space Group: P2!/c C34H40N6O12CU complex is crystallographically centrosymmetric, mononuclear complex, containing two water molecules, two 4-nitrobenzoato and two diethylnicotinamide (DENA) ligands all acting as monodentate ligands. The N and nearest O atoms around the Cu atom form a square - planar arrangement with the slightly tetragonally distorted octahedral coordination completed by twowater molecules' O atoms at a distance of 2,485(2) Â. The water molecules are hydrogen bonded to the carboxyl groups' O atoms [O...O = 2,705(4) Â]. The parameters were anisotropically refined to R and wR values of 0,0553 and 0,0476. During the photographic studies, it is observed that the crystals of C34H38N4O8CU were twinned. However, the intensity data are collected and crystal structure is partialy solved. C26H26N4O10CU complex is also crystallographically centrosymmetric mononuclear complex, containing two water molecules, two 4-hydroxybenzoato and two nicotinamide (NA) ligands all actirig as monodentate ligands. The N and nearest O atoms around the Cu atom form a square-planar arrangement with the slightly tetragonally distorted octahedral coordination completed by two water molecules' O atoms at a distance of 2,574 (2) Â. The water molecules are hydrogen bonded to the carboxyl groups' O atoms [O... 0=2, 699(4) A]. The parameters were anisotropically refined to R and wR values of 0,053 and 0,058.