Kontrafagotun tarihi, yapısı ve Mustafa Kemal Saydam'ın 'Gezinti' adlı kontrafagot konçertosunun incelenmesi
History and structure of the contrabassoon and analysis of Mustafa Kemal Saydam's contrabassoon concerto name called 'Gezinti'
  1. Tez No: 661122
  2. Yazar: HÜSEYİN ONUR ÜZÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK AKTALAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu eser metni çalışmasında kontrafagot tarihi hakkında genel olarak bilgi verilmiş, zaman içerisindeki yapısal gelişimi anlatılmış ve çalım teknikleri gösterilmiştir. İlk defa Türkiye'de solist olarak kullanılması için bestelenen ve iki bölümden oluşan Gezinti başlıklı kontrafagot konçertosunun partisyon üzerinde analizi gerçekleştirilmiştir. Bu konçertonun icra açısından risk teşkil eden bölümlerinin seslendirilebilmesi amacıyla çalışma yöntemlerine de ayrıca yer verilmiştir. Orkestra içerisindeki kullanımıyla ilgili olarak örnekler verilmiş ve literatüre geçmiş belli başlı konçertolar sunulmuştur. Bu bilgilerin Gezinti başlıklı kontrafagot konçertosunu icra etmek isteyen icracılar için bir rehber olması düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In this work, general information is given about the history of Contrabassoon, it's structural development over time is explained and playing techniques are shown. Consisting of two movements Gezinti Contrabassoon concerto composed for the first time to be used as a soloist in Turkey and it was analyzed on the score. Working methods are also included in order to perform the parts of this concerto that pose a risk for performance. Major concertos in the literature are presented and examples are given regarding its use in the orchestra. This information can be considered as a guide for the performers who want to perform the Gezinti Contrafagot concerto.