The Uncanny portrayal of grotesque in the trilogy of the Lord of the Rings
Yüzüklerin Efendisi'nin üçleminin Tahılsız tasviri
  1. Tez No: 661121
  2. Yazar: SIPAL ATAM JAMAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARITH TURKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yüzüklerin Efendisi'nde Sigmund Freud'un“Tekinsizlik”adlı makalesinde tasvir ettiği çok sayıda“tekinsizlik”imgesi vardır. Tolkien'in Üçlemesine edebi bir açıklama getiren bu tez, Freud'un bir denemede tasvir ettiği“yabancının”temsiliyle ilişkili olarak kendine özgü hayal gücü duygusunu ortaya çıkaracaktır. Freud'a göre tekinsiz kelimesi, şüphesiz, dehşeti alevlendiren korkutma duygusuyla ilişkilendirilir. Genelde korku duygusunu uyandıran her şeyin içindedir. Yüzüklerin Efendisi'nde Tolkien, tüm Orta Dünya'yı yönetmek ve fethetmek için diğer güç halkaları üzerinde, güç ve kontrol elde etmek için daha önce Tek Yüzük olarak adlandırılan Güç Yüzüğü'nü yapan Karanlığın Efendisi ana düşman Sauron'un hikayesini anlatıyor. Bu tezin amacı, JRR Tolkien tarafından yazılan Yüzük Kardeşliği (1954), İki Kule (1954) ve Kralın Dönüşü'nden (1955) oluşan Yüzük Efendisi üçlemesindeki kurgunun paranormal temsilinin çeşitli biçimlerini Freud'un“tekinsizlik”fikri ışığında incelemektir. Ayrıca bu tez grotesk karakterlerin, yazarın kurgusal dünyada yarattığı çeşitli temsilleriyle tekinsizlik duygusunu nasıl aktarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In The Lord of the Rings there are numerous images of“uncanniness”which Sigmund Freud portrayed in his article“The Uncanny”. Giving a literary explanation to Tolkien's Trilogy, this thesis unveils its uncanny sense of grotesque, regarding“The Uncanny”representation depicted in an essay by Freud. According to Freud the word uncanny is unquestionably associated with the feeling of frightening, what inflames horror and dread. In sides with anything that generally arouses the sense of fear. In The Lord of the Rings Tolkien portrays the story of the major antagonist Sauron, the Lord of Darkness, who had previously made the ring of power called, the One Ring in order to have power and rule other Rings of power to rule and conquer the whole Middle-Earth. The aim of this thesis is to examine the various portrayals of the uncanny representation of grotesque in the Trilogy of The Lord of the Ring written by J.R.R Tolkien consisting of The Fellowship of the Ring (1954), the Two Towers (1954) and the Return of the King (1955) in the light of Freud's notion the“The Uncanny”. It also aims at how the grotesque figures attempt to transfer the feeling of uncanny through their different representations created in fictional world by the writer.