Almutanbî ile Mehmet Âkif Ersoy'un şiirlernin dil ve muhteva açısından karşılaştırılması
Comparison of Almutanbi and Mehmet Akif Ersoyiun poems in terms of language and content
- Tez No: 661132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Mehmet Âkif ve Almutanbî yaklaşık on asır aralıklarla farklı zaman dilimlerinde yaşayan, farklı toplumsal dinamiklerde, toplum yapılarından etkilenen, düşünce dünyaları birbirinden çok farklı olan iki şairdir. Bu çalışmada, iki şair arasında benzerlik ve farklılığa yol açan faktörleri belirlemek için bazı hipotezler sunulmuştur. Bu iki şairin eserlerinin arasında mana, konu ve işleniş açısından büyük farklılıklar görülmektedir. Hiç kuşkusuz bu farklılık, iki şair arasındaki yüzyıl farkından ve yaşadıkları dönemin toplumsal gelişmeleri açısından değerlendirilmelidir. Fakat benzerlikler her iki şairin şiirlerinde de kültürel birikimlerini ve dünya görüşlerini açık bir şekilde ortaya koymaktadır, ayni zamanda çalışmayı ve çabayı teşvik etmekte ve yüceltmektedir. Bu çalışmada her iki şairin de belirli şiirleri ele alınmakta ve anlam, içerik, üslup gibi unsurları araştırılmaktadır. Şairlerin şiirlerinde yer alan en önemli konular arasında halka ulaşmak, vatanseverlik, sosyal adaletsizlik, doğa sevgisi, savaşlar ve cehalet yer almaktadır. Tüm şiirleri yazarken halkı bilgilendirmek için gerçek hayattan alınmış hikâyelerden esinlenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Mehmet Akif and Almutanbi are two poets who lived in different time periods for about ten centuries, were affected by different social dynamics and social structures, and whose worlds of thought are very different from each other. In this study, some hypotheses are presented to determine the factors leading to similarity and difference between two poets. There are great differences between the works of these two poets in terms of meaning, subject and treatment. Undoubtedly, this difference should be evaluated in terms of the century difference between the two poets and the social developments of the period in which they lived. But the similarities clearly reveal their cultural background and worldview in the poems of both poets, as well as encouraging and glorifying study and effort. In this study, certain poems of both poets are dealt with and their elements such as meaning, content and style are investigated. Among the most important issues in poets' poems are reaching the public, patriotism, social injustice, love of nature, wars and ignorance. All of the poems are inspired by real life stories to inform the public as they write.