Since independence till nowadays foreign direct investment in Uzbekistan (1991-2018)
Bağımsızlıktan günümüze Özbekistan'da doğrudan yabancı yatırımı (1991-2018)
  1. Tez No: 661133
  2. Yazar: MAFTUNA SAYITOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yirminci yüzyılın ortalarından günümüze uluslararası ekonomik ilişkilerin aktif genişlemesi, uluslararası ekonominin gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Uluslararası ilişkilerin bir küreselleşme sürecine girmesi sonucunda tüm devletler tarafından doğal ve teknolojik kaynakların, yatırım kaynaklarının sahibi olma ve iş gücünü kontrol etme hakkını elde etmek için küresel rekabetin çeşitli biçimleri, yöntemleri ve stratejileri geliştirilmeye çalışılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; dünya çapında hizmetlerin, bilimsel ve teknolojik ürünlerin hakim olduğu bir ekonomiyi sağlayabilmek için en uygun yapıyı oluşturmaktır. Küreselleşme bağlamında devletler, uluslararası bilim, yüksek teknoloji ve bilgi alışverişinde aktif olarak yer almakta ve bu nedenle her biri bu etkileşimden büyük faydalar sağlamaktadır. Uluslararası entegrasyon süreçlerindeki ilerleme, ekonomik işbirliğinin yoğunlaşmasına neden olmakta ve sonuç olarak çeşitli ülkelerin sosyo-ekonomik kalkınmasında dış faktörün önemi artmaktadır. Bu dış unsurlar, ülkelerin kalkınmasında önemli bir rol oynayan doğrudan yabancı yatırımı da içerir. Özbekistan, geçiş ekonomisine sahip bir ülkedir ve yabancı yatırımın, ülkenin küresel ekonomiye entegrasyonunu güçlendirmek için önemli bir araç olduğunu belirtmek önemlidir. Özbekistan'daki yabancı yatırım sayesinde, yerli üretimin modernizasyon süreçleri daha hızlı gerçekleşmektedir, İşletmeler arasındaki rekabet artmakta ve bu da sonuç olarak yatırım faaliyetinin büyümesine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada, Özbekistan Cumhuriyeti ekonomisine yapılan doğrudan yabancı yatırımlar ve özellikle doğrudan yabancı yatırımın ekonomik kalkınma üzerindeki etkisi, yatırımları çekmek için beklentiler, yatırım ortamının oluşumunda ve gelişiminde devletin rolü ve Özbek ekonomisinin rekabet gücünün artırılması gibi hususlar ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The active expansion of international economic relations since the middle of the twentieth century to the present day, has played an important role in the development of the international economy. As a result of international relations entering into a globalization process, various forms, methods and strategies of global competition have been tried to be developed by all states for the right to own and control labor, natural, technological and investment resources. The main role is played by the creation of the most appropriate structure of the economy dominated by services, scientific and technological products. In the context of globalization, states are actively involved in the international science, high technologies and information exchange, and therefore receiving great benefits from this interaction. Progress in international integration processes leads to the intensification of economic cooperation, and as a result, the importance of the exogenous factor in the socio-economic development of various countries increases. These external aspects also include foreign direct investment, which plays an important role. Uzbekistan is a country with a transition economy, and it is important to note that foreign investment is an important tool for strengthening the country's integration into the global economy. Due to foreign investments, the processes of modernization of domestic production are being implemented faster, competition between enterprises is increasing, and these factors contribute to the growth of investment activity as a result. In this study, issues such as foreign direct investment in the economy of the Republic of Uzbekistan, and in particular, the impact of foreign direct investment on economic development, prospects for attracting investments, the role of the state in the formation and development of the investment environment and increasing the competitiveness of the Uzbek economy will be evaluated.