Dvorak, Debussy, Prokofiev, Rossini ve Mendelssohn'un orkestra yapıtlarındaki flüt sololarının incelenmesi
Analysis of flute solos in orchestral works by Dvorak, Debussy, Prokofiev, Rossini and Mendelssohn
- Tez No: 661157
- Danışmanlar: PROF. AYLA ULUDERE
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı Antonin Dvorak, Claude Debussy, Sergey Prokofiev, Gioachino Rossini ve Felix Mendelssohn'un seçilen eserlerinin flüt partilerini inceleyerek bu eserleri icra etmek isteyen flüt sanatçılarının eserler hakkındaki gerekli bilgilere ulaşmasını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak eserlerin bestecilerinin hayatları, sanat anlayışları, yaşadıkları dönemler ve etkilendikleri akımlar hakkında araştırmalar yapılarak elde edilen veriler derlenmiş ve sunulmuştur. Bunun ardından eserlerin besteleniş süreçleri, tarihi, teknik ve yapısal özellikleri hakkında detaylı bilgiler verilerek, bu eserlerdeki flüt sololarının özellik ve rolleri irdelenmiştir. Döküman olarak ele alınan eserlerin flüt partileri teknik açıdan incelenerek önemli pasajların daha rahat icra edilebilmesi için 17 adet egzersiz ve çalım önerilerinde bulunulmuştur. Yapılan literatür taramasında Türkiye'de bu çalışmaya konu olan eserlerin flüt partilerinin icra ve yorumlanmasına yönelik herhangi bir akademik çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmanın konu ile ilgilenenlere kaynak oluşturacağı ve konu edilen eserleri seslendirecek sanatçı veya sanatçı adaylarına yarar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to grant access the necessary information regarding the pieces, to those flute artists who would like to perform these works, by examining the flute pieces of the selected works of Antonin Dvorak, Claude Debussy, Sergey Prokofiev, Gioachino Rossini and Felix Mendelssohn. In line with this purpose, initially, data obtained were compiled and presented by conducting research on lives of the composers of the works, their understanding of art, the era they lived, and movements from which they were influenced. Following that, the features, and roles of the flute solos in these works were examined by providing detailed information regarding composition process of the pieces, historical, technical and structural features of the works. The flute parts of the selected works which were considered as a document were examined technically and 17 exercises and playing suggestions were made in order to perform important passages more easily. Thorough the literature review, no academic work regarding the performance and interpretation of those flute parties subjected to this research has been encountered in Turkey. It is believed that this research will create resource to those who are interested in the subject, and will serve to artists or future artists who will perform the pieces subjected to this research.