Namrun güneydoğusu (Mersin) yöresinin jeolojik ve petrografik incelemesi
Geological and petrographical investigation of Southern Namrun (Mersin) area and its surrounding
- Tez No: 38890
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRET İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
82 ÖZET FBE 93/93 nolu proje kapsamında desteklenen ve Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışma ile Namrun (Çamlıyayla) güneydoğusunda yeralan yaklaşık 130 km2'lik bir alanın jeolojik ve petrografik amaçlı incelemesi yapılmıştır. Çalışma alanı İçel il merkezinin yaklaşık 25 km kuzeydoğusunda yer almaktadır. Çalışma alanındaki başlıca yerleşim birimlerini Sarıkavak, Kesecik, Sarıkonak, Topaklı, Pirömerli, Çakırlı ve Dorak köyleri meydana getirmektedir.bölge, Akdeniz ikliminin etkisinde olup başlıca akarsuyunu Tarsus çayı oluşturur. Bölgenin en yüksek yerini 1099 m ile Pırlak tepe, en alçak yerini ise 300 m ile Tarsus çayı (Candere mevkii) oluşturmaktadır. Bölgedeki litolojik birimleri saptayabilmek için araştırma önce, bölgede 1/25.000 ölçekli jeoloji haritası alımı ile başlamış, daha sonra mineralojik ve petrografik amaçlı tanımlamalara geçilmiştir. Çalışma alanında temeli Jura-Kretase yaşlı; gri-açık gri, kirli beyaz, pembe renkli kireçtaşı ve dolomitik kireçtaşı nitelikli Demirkazık kireçtaşı oluşturmaktadır. Birimin üzerine çeşitli yerlerde tektonik olarak Magmatik kompleks, Fındık karmaşığı ve Mersin ofıyoliti, uyumsuzlukla Gildirli formasyonu, Kaplankaya formasyonu ve Karaisalı kireçtaşı gelmektedir. Çeşitli boyutlarda kireçtaşı blokları ve ofıyolit kayaları içeren Üst Kretase yaşlı Fındık karmaşığı bölgede allokton konumludur. Tektonizma nedeni ile kırıklı ve çatlaklı bir yapı kazanmış olan Mersin ofıyoliti oldukça serpantinize olmuş olarak Fındık karmaşığı, Magmatik kompleks ve Demirkazık kireçtaşı üzerine tektonik olarak gelmektedir. Mesozoyik yaşlı birimlerin üzerindeki erozyon yüzeylerinde bulunan çukurlukları dolduran Oligosen-Alt Miyosen yaşlı Gildirli formasyonu; çakıltaşı, kumtaşı, silttaşı ve çamurtaşı ardalanmasından oluşmaktadır. Gildirli formasyonu üzerine uyumlu olarak gelen Alt Miyosen yaşlı Kaplankaya formasyonu; çakıltaşı, kumtaşı, silttaşı, mam ve killi kireçtaşmdan oluşmakta ve bol miktarda makro ve mikro fosil içermektedir. Kaplankaya formasyonu üzerine gelen Karaisalı kireçtaşı ile yanal ve düşey geçişlidir. Alt-Orta Miyosen yaşlı Karaisalı kireçtaşı resifal nitelikli olup, bol makro ve mikro fosil içeriğine sahiptir. Kuvaterner'de oluşan Alüvyon birimi ise üzerinde bulunduğu diğer tüm birimleri uyumsuzlukla örtmektedir. Magmatik kompleks birimi, başlıca granodiyorit, meta granodiyorit, diyorit, meta diyorit, diyabaz, meta dolerit, granofır, tüf gibi kayaçlardan oluşmakta olup, asidik, bazik ve nötr karakterli kayaların birbiri içerisine düzensiz ve farklı zamanlı sokulumlarından meydana gelmektedir. Birime ait örneklerde yapılan mikroskop çalışması sonunda birimin tektonizmadan oldukça etkilendiği ortaya çıkmıştır. Mersin ofıyoliti genel olarak serpantinize harzburjit dilimlerinden oluşmakta olup bunun yanında serpantinize dunit, serpantinize lerzolit ve bazı kesimlerde zeolit fasiyesinde metamorfızmaya uğramış amfibol şistlerden oluşmaktadır. Bu birim de Magmatik kompleks gibi tektonizmadan etkilenmiştir. Çalışma alanında83 ekonomik öneme sahip olarak gözlenen ve ofiyolitik birim içinde çatlaklar ve kırıklar boyunca damarlar ve dolgular şeklinde magnezit cevherleşmesi mevcuttur.
Özet (Çeviri)
84 SUMMARY The study area of 130 km2 which is located southeast of Namrun (Çarnlıyayla) Has been studied in detail geological. This research has been supported by F.B.E. 93/93 project and has been prepared as a master thesis. Research area is located 25 km northeast of İçel province. Other Settlement places in the area Sankavak, Kesecik, Sarıkonak, Topaklı, Pirömerli, Çakırlı and Dorak. Firstly, geological mapping at the scale of 1/25.000 covering about 130 km2 has been carried out in the region and later, mmeralogical-petrographical studies have been done. In the research area Demirkazık limestone occur at the basement of sequences and contains grey, pink colored limestone and dolomitic limestone. The stratigraphic sequence continuous as follow 1) Igneous complex which tectonically overlies Demirkazık limestone in several places. 2) Fındık melange 3) Kaplankaya formation 4)Karaisali Limestone. Upper Cretaceous Fındık melange consist of different sized limestone blocks and ophiolitic rocks are rested as allochthonous. Mersin ophiolite which has got fissures and fractures tectonically overlies serpantinized Fındık melange, Igneous complex and Demirkazık limestone. Oligocene-Lower Miocene Gildirli formation comprising conglemerate, sandstone, siltstone and mudstone has filled which in weathering surface on Mesozoic units. Gildirli formation is conformably overlain by Lower Miocene Kaplankaya formation comprising conglomerate, sandstone, siltstone, marn and clayey limestone Also Kaplankaya formation is quite rich with macro and micro fossils. Lower-Middle Miocene Karaisalı formation is recifal and it contains macro and micro fossils. All those units are unconformably overlain by alluvium aged Quaternary. Igneous complex unit is composed of granodiorite, meta granodiorite, diorite, meta diorite, diabase, meta dolerite, granophire, and tuff. During the laboratory work it has been determined the igneous complex was affected by tectonizm. Mersin ophiolite consists of serpantinized harzburgit and serpantinized dunite, serpantinized lerzolite. Mersin ophiolite also cotains amphibolite schists. It has been determined that this unit was metamorphised in zeolite facies. In study area, magnesite mineralization is determined as veins and fills which in ophiolitic units.