Plastik cerrahi operasyonu geçirecek hastaların estetik cerrahiyi kabulü ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Acceptance of cosmetic surgery of patients who will be plastic surgery and determination of the factors that affect the patients.
  1. Tez No: 661168
  2. Yazar: SELİNA DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Nursing, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada Plastik Rekonstrüktif ve Estetik cerrahi kliniğine yatan ve estetik ameliyat geçirecek hastalarda, estetik cerrahi kabul durumları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı olarak planlanan çalışmanın örneklemini, İstanbul'da bir özel hastanede estetik cerrahi ameliyatı geçirecek 179 hasta oluşturmuştur. Araştırma Kasım 2019 – Temmuz 2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında 19 soruluk 'Kişisel Bilgi Formu' ve 15 soruluk 'Estetik Cerrahi Kabul Ölçeği' kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme tekniği uygulanarak araştırmacı tarafından toplanmıştır. Estetik Cerrahi Kabul Ölçeği'nin güvenirliği .86 bulunmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde, veriler normal dağılmadığından bağımsız grupların karşılaştırılmasında Kruskall Wallis ve Mann Whitney U analizleri kullanılmıştır. İleri analizde Post- Hoc Tamphane'nin T2'si kullanılmıştır. Hastaların, Estetik Cerrahi Kabul ölçeği puan ortalaması 79.88±16.13, Kişisel Alt boyutu puan ortalaması 30.07±5.32, sosyal alt boyut puan ortalaması 20.23±8.11, düşünceler alt boyut puan ortalaması 29.58±6.44 bulunmuştur. Hastaların Estetik Cerrahi Kabul Ölçeği ve kişisel, sosyal, düşünceler alt boyutu puan ortalaması yüksek düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the cosmetic surgery acceptance status and the influencing factors in patients who are hospitalized in the Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery Clinic and will undergo cosmetic surgery.The sample of this descriptive study was consisted of 179 patients who will undergo cosmetic surgery in a private hospital in Istanbul. The research was conducted between November 2019- July 2020. 19-item 'Personal Information Form' and a 15-item 'The Acceptance of Cosmetic Surgery Scale' were used for collection data. The data were collected by the researcher using the face to face interview technique. The reliability of The Acceptance of Cosmetic Surgery Scale (ACSS) was found to be .86. In the evaluation of the data, Kruskal Wallis and Mann Whitney U analyzes were used to compare independent groups because the data were not normally distributed. Post-Hoc Tamhane's T2 was used in the advanced analysis of the data. Patient's The Acceptance of Cosmetic Surgery Scale (ACSS) mean score 79.88 ± 16.13, intrapersonal subscale average score of 30.07 ± 5.32, social subscale mean score of 20:23 ± 8.11 and consider subscale scores were averaged 29.58 ± 6:44. The average score of The Acceptance of Cosmetic Surgery Scale, intrapersonal, social and consider subscales of the patients were found to be high.