Bitirme ve parlatma işlemlerinin kompomer ve bulk-fill kompozit materyallerinin sitotoksisiteleri üzerine olan etkilerinin xcelligence sistemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of finishing and polishing systems of compomer and bulk-fill composite resins on cytotoxicity by xcelligence analysis
- Tez No: 661167
- Danışmanlar: PROF. NURHAN ÖZALP
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Restorasyonlarda kullanılan materyallerin estetik, kullanımı kolay, klinik ömrü uzun, dayanıklı olmasının yanı sıra biyouyumlu olması beklenmektedir. Diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan rezin içerikli restoratif materyallerin zengin monomer içerikleri biyouyumluluk açısından sorgulanmalarına neden olmuştur. Polimerizasyon esnasında monomerlerin tamamı polimer yapıya katılamamakta ve artık monomer olarak bulunmaktadır. Bağlanmamış artık monomerleri elimine etmenin önemli yollarından biri restorasyon yüzeyine uygulanan bitirme ve parlatma işlemleridir. Bu tez çalışmasında, bitirme ve parlatma işlemlerinin kompomer ve bulk-fill kompozit materyallerinin insan diş eti fibroblastı hücreleri üzerine olası sitotoksik etkilerinin gerçek zamanlı hücre analizi yöntemi (xCELLigence Sistemi) ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kompomer (Dyract XP Dentsply, Almanya) ve bulk-fill kompozit (FiltekTM Bulk Fill Kompozit, 3M ESPE GmbH, Seefeld, Almanya) restoratif materyalleri kullanılmıştır. Pleksiglas kalıplar kullanılarak hazırlanan örnekler diskler iki gruba ayrılmış ve bir gruba 12 bıçaklı tungsten karbid bitirme frezi (Meisinger, Düsseldorf, Almanya) ve Sof-Lex Disk (3M ESPE, St. Paul, MN, ABD) kullanılarak bitirme ve parlatma işlemleri uygulanmıştır; diğer gruba ise polimerizasyonu takiben herhangi bir işlem uygulanmamıştır. Ayrıca örnek diskler ile aynı ağırlıkta ve taban alanında olacak şekilde saf altın örnekler hazırlanmış ve altın örneklerin bulunduğu kuyucuklar kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Ardından xCELLigence sistemi (ACEA Biosciences, Inc., San Diego, CA, ABD) kullanılarak örnek disklerin insan diş eti fibroblastlarının canlılığı üzerine olan etkileri 72 saat boyunca incelenmiştir. Hücre canlılığı, cihazın ölçmüş olduğu hücre indeksi (CI) adı verilen bir parametre yardımıyla değerlendirilmektedir. Çalışmamızın sonucunda, • Dyract XP- grubunun 24., 48. ve 72. saatlerdeki CI değerleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulgulanmıştır (p≤0,001).
Özet (Çeviri)
The materials used in the dental restorations are expected to be aesthetic, easy to use, long-lasting and biocompatible. Resin based restorative materials, which are widely used in dentistry, are questioned because of their rich monomer content. Polymerization reaction ends before all monomers join the reaction and residual monomers can be eluted from resin based restorative materials in time. One of the important ways to eliminate unbound residual monomers from the restoration surface is finishing and polishing procedures. The aim of this study is to evaluate the effect of finishing and polishing procedures of compomer and bulk-fill composite resins on cytotoxicity by xCELLigence analysis. Two types of resin based restorative materials, bulk-fill composite (FiltekTM Bulk Fill, 3M ESPE GmbH Seefeld, Germany) and compomer (Dyract XP, Dentsply DeTrey Konstanz, Germany) were used. After curing, the specimens were randomly divided into two groups and finishing and polishing procedures were applied to one group. Finishing and polishing procedures are completed by 12-blade tungsten carbide finishing cutter (Meisinger, Düsseldorf, Germany) and Sof-Lex Disk (3M ESPE, St. Paul, MN, USA). Pure gold samples were prepared with the same weight and base area as the sample discs and the wells containing the gold samples were determined as the control group. xCELLigence system (ACEA Biosciences, Inc., San Diego, CA, USA) has been used to assess the cytotoxicity of sample dics. Measurements were recorded for 72 hour after the addition of sample materials. Viability of the cells were evaluated by using a unitless parameter called cell index (CI). CI values showed that; • CI values of the compomer group finishing and polishing procedures were not applied (Dyract XP-) were found to be statistically significantly lower than the control group at 24., 48. and 72. hours. (p≤0,001). • With the increase in time, the CI values of the Dyract XP- group decreased statistically significantly compared to the 0.