LEED ve EDGE sertifika sistemlerinin bir hastane yapısı örneğinde incelenmesi - Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Examination of LEED and EDGE certification systems on the sample hospital building - Kartal Dr. Lütfi Kirdar Training and Research Hospital
  1. Tez No: 661171
  2. Yazar: FEYZA CABİ DEGERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ UMAROĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sürdürülebilirlik, gelecek nesilleri de dikkate alarak doğal sistemlere karşı duyarlı hareket etmeyi gerektiren ve 1970'li yıllarda önem kazanan bir kavramdır. Doğal kaynak kullanımının artması, mevcut doğal kaynakların tükenme tehlikesi ve sürekli artan enerji ihtiyacı yapı sektöründe de sürdürülebilirlik kavramının öne çıkmasına neden olmuştur. Bu bağlamda, çevre zararlarını azaltırken, insanların sağlık ve konfor koşullarını koruyan sürdürülebilir mimarlık ilkelerine odaklanılmıştır. Sürdürülebilir mimarlık ilkeleriyle, çevreye olumsuz etkilerin en aza indirildiği bina yapımı ve işletmesine ilişkin çalışmalar sonucunda 'yeşil bina' kavramı ortaya çıkmıştır. Gelişen yeşil bina stratejilerine katkı sağlamak için yeşil bina sertifika sistemleri oluşturularak; bir binanın yeşil bina olma özelliğini ne düzeyde sağlayabildiğini ölçmek amaçlanmıştır. Önceleri ulusal ölçekte ortaya çıkan bu sistemler kısa sürede uluslararası boyut kazanmış ve binalar için bir prestij kazandırıcı unsur haline de gelmiştir. Pek çok yapı grubunda hatta mahalle ve kentsel ölçekte değerlendirme imkânı sunabilen sertifika sistemlerinde, özellikle kaynak tüketiminin yoğunluğu ve kullanıcı konforunun öncelikli öneminin olması nedeniyle hastane yapıları, bu çalışmanın konusu olarak seçilmiştir. Bu çalışmanın amacı uluslararası ölçekte kullanılan yeşil bina sertifika sistemlerinden olan LEED ve EDGE sertifika sistemlerinin incelenerek benzer ve farklı yönlerinin ortaya koyulması, hastane yapılarında sürdürülebilirliğe olan etkilerinin değerlendirilmesidir. Bu kapsamda LEED ve EDGE sertifikalarına sahip Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneklem olarak seçilmiştir. Çalışma kapsamında tezin birinci bölümünde çalışmanın amacı, önemi, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde LEED sertifika sisteminin amaçları, sertifika türleri ve gelişim sürecine yer verilmiştir. Proje türüne göre alt bölümlere ayrılan değerlendirme sistemleri ve değerlendirme süreci ile Bina Tasarım ve Yapım – Sağlık Yapıları değerlendirme sisteminin kriterleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde EDGE sertifika sisteminin amacı, sertifika türleri ve gelişim süreci incelenerek değerlendirme sistemleri ve değerlendirme süreci anlatılmıştır. Sağlık Yapıları değerlendirme sisteminin kriterleri sunulmuştur. Dördüncü bölümde örneklem olarak seçilen hastane yapısının genel özellikleri ile LEED sertifika sistemi Bina Tasarım ve Yapım – Sağlık Yapıları değerlendirme sisteminin kriterlerinden aldığı puanlar ve yapılan uygulamalar anlatılmıştır. EDGE sertifika sistemi Sağlık Yapıları değerlendirme sistemi kriterlerinden sağladığı verimlilik düzeyleri ve yapılan uygulamalar sunulmuştur. Beşinci bölümde LEED ve EDGE sertifika sistemlerinin sertifikalı proje sayıları çeşitli parametrelerle değerlendirilmiş, benzer ve farklı yönleri belirlenmiştir. Örneklem olarak seçilen hastane yapısı üzerinden LEED ve EDGE sertifika kriterleri elde edilen bulgularla değerlendirilmiştir. Sonuç bölümde ise çalışma sürecinde elde edilen tüm veriler değerlendirilmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustainability is a concept that needs to be sensitive to natural systems and gained importance in the 1970s by taking future generations into consideration. The increase in the use of natural resources, the danger of depletion of existing natural resources and the constantly increasing energy need have led to the concept of sustainability in the building sector. In this context, the focus is on sustainable architectural principles that protect people's health and comfort while reducing environmental damage. With the principles of sustainable architecture, the concept of“green building”has emerged as a result of studies on building construction and operation in which negative effects on the environment are minimized. By creating green building certification systems to contribute to the developing green building strategies, it is aimed to measure to what extent a building can the feature of being a green building. These systems, which appeared on a national scale before, gained an provide international dimension in a short time and became a prestigious element for buildings. Hospital buildings have been chosen as the subject of this study because of the primary importance of resource consumption and occupant comfort in certification systems that can provide evaluation in many building groups, even in neighborhood and urban scale. The aim of this study is to examine LEED and EDGE certification systems, which are among the internationally used green building certification systems, to reveal similar and different aspects, to evaluate the effects on sustainability in hospital buildings. In this regard, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Training and Research Hospital was chosen as the sample. As this hospital has LEED and EDGE certificates. Within the scope of the study in the first part of the thesis, the aim, importance, scope and method of the study are explained. In the second part, the aims, types of certificates and the development process of the LEED certification system are included. The rating systems and process, which are divided into sub-sections according to the project type, and the criteria of the Building Design and Construction - Healthcare rating system are explained. In the third part, the purpose of the EDGE certification system, the types of certificates and the development process are examined; rating systems and process are explained. The criteria of the Healthcare rating system are presented. In the fourth chapter, the general features of the hospital structure selected as a sample, the points it obtained from the criteria of the LEED certification system Building Design and Construction - Healthcare rating system and the applications made are explained. EDGE certification system, the efficiency levels provided by the Healthcare evaluation system criteria and the applications made are presented. In the fifth chapter, the number of certified projects of LEED and EDGE certification systems are evaluated with various parameters and similar and different aspects are determined. LEED and EDGE certification criteria were evaluated with the findings obtained through the hospital structure selected as a sample. In the conclusion part, all data obtained during the study process were evaluated and recommendations were presented.