Leed sertifika sisteminde yapı kabuğu tasarımının enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik üzerindeki rolü
The role of building envelope design on energy efficiency and sustainability in the leed certification system
  1. Tez No: 960183
  2. Yazar: ŞEYDA HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR YAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İnşaat sektöründeki sürdürülebilirlik yaklaşımına ilişkin yansımalar, yeşil bina sertifikasyon sistemlerinin giderek daha fazla popülerleşmesine sebep olmaktadır. Bu doğrultuda, LEED sertifikasyon sistemi, yüksek performans ile çevre dostu yapıların tasarlanması ve değerlendirilmesinde uluslararası alanda ve yaygın olarak kullanılan sistemlerden biri haline gelmiştir. Ancak Leed Sertifika Sistemi'nde, bina kabuğunu doğrudan değerlendiren bir kategori içermemekte; bina kabuğu enerji ve atmosfer, iç mekân çevre kalitesi, malzeme kullanımı, su yönetimi gibi birçok puan kategorisi ile dolaylı ama etkili bir ilişki kurmaktadır. Bu tez çalışması, LEED sertifikasyon sisteminde yapı kabuğu tasarımının sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği üzerindeki etkisini teorik bir çerçeve ve vaka analizi yoluyla incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında hem Türkiye'den hem de yurt dışından seçilen LEED sertifikalı toplam on adet bina detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu yapılar arasında Türkiye'den Gaziantep Ekolojik Bina, Via Green, Paragon Tower, TED Rönesans Koleji, Prokon Ekon Genel Müdürlük Binası; The Edge, Apple Park, Bosco Verticale, Bank of America Tower ve Empire State Binası gibi uluslararası örneklere yer verilmiştir. İncelenen örnekler, bina kabuğunun pasif enerji stratejilerinin uygulanabilirliğini destekleyen ısı yalıtımı, gölgeleme sistemleri ve doğal havalandırma gibi performans kriterlerini içerdiğini ortaya koymuştur. Gün ışığı optimizasyonu, malzeme seçimi, ısı adası etkisinin azaltılması, yağmur suyu yönetimi gibi birçok sürdürülebilirlik kriteri ile de doğrudan ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bulgular, bina kabuğunun sadece mimari bir dış örtü olmadığını, aynı zamanda yeşil bina performansının taşıyıcı bileşenlerinden biri olduğunu göstermektedir. LEED v4 sisteminde bina kabuğunun daha sistematik ve görünür bir şekilde değerlendirilmesi, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada önemli bir adım olacaktır. Bu bağlamda, çalışmanın sonuçları, bina kabuğu odaklı yeni alt kriterleriniii geliştirilmesi ve bunların sertifikasyon süreçlerine entegre edilmesi ihtiyacını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Reflections on the sustainability approach in the construction sector cause green building certification results to become increasingly popular. In this direction, the LEED certification system has become a widely used system for designing high-performance, environmentally friendly buildings and evaluating them internationally. However, the Leed Certification System does not include a category that directly evaluates the building envelope; the building envelope establishes an indirect but effective relationship with many score categories such as energy and atmosphere, indoor environment categories, material use, and water management. This thesis study provides an examination of the sustainability and energy efficiency of the LEED certification system building envelope design through a mathematical framework and case study. Within the scope of the study, 200 buildings from both Türkiye and abroad are included in detail. Gaziantep Ecological Building, Via Green, Paragon Tower, TED Rönesans College, Prokon Ekon General Directorate Building from Türkiye; International examples such as The Edge, Apple Park, Bosco Verticale, Bank of America Tower, and Empire State Building are included. The examined examples reveal performance criteria such as thermal insulation, shading systems, and natural ventilation that support the applicability of passive energy options of the building envelope. Direct sales were determined with many sustainability criteria such as daylight diversity, material selection, reduction of heat effect, and rainwater management. The findings show that the building envelope is not only an architectural appearance but also one of the places where the green building is hidden. A more systematic and visible evaluation of the building envelope of the LEED v4 system will be an important step in achieving sustainability. This planning, product results, the presentation of new sub-criteria focused on the building envelope, and the possibilities of integrating their certifications are emphasized.