Lie cebirlerin çaprazlanmış modüllerinin ve 2-çaprazlanmış modüllerinin eş çarpımı
Coproduct of crossed modules and 2-crossed modules for lie algebras
  1. Tez No: 661188
  2. Yazar: SULTAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMMAHAN EGE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Lie cebirlerin çaprazlanmış modüller ve 2-çaprazlanmış modüller kategorisinin eşçarpım objesinin belirlenmesi üzerine hazırlanan bu tezde öncelikle Lie cebir etkisi ve Lie çaprazlanmış modül kategorisi tanıtılmıştır. Daha sonra Lie cebirler için 2-quasi çaprazlanmış modül tanımı yapılarak 2-çaprazlanmış modüller ile ilişkisini içeren sonuçlara yer verilmiştir. Bu iki kategori arasında ek funktor ikilisinin mevcut olduğu görülmüştür. Lie cebirler için 2-quasi çaprazlanmış modül kategorisinin eşçarpım objesi belirlenerek bu kategoriden Lie cebirlerin 2-çaprazlanmış modüller kategorisine tanımlanan ve eşçarpım objesini koruyan uygun funktor ile istenilen eşçarpım objesi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis prepared on the determination of the coproduct object of the category of crossed modules and 2-crossed modules of Lie algebras, firstly Lie algebra action and the category of crossed module on Lie algebras are introduced. Then by defining 2-quasi crossed module for Lie algebras the results including the relationship with 2-crossed modules are given. It is observed that there is a pair of adjoint functors between these two categories. The coproduct object of the category of 2-quasi crossed module for Lie algebras is constructed, and the desired coproduct object is obtained with the appropriate functor, which is defined from this category to the 2-crossed modules category of Lie algebras.