Perinöral alana %5 dekstoz enjeksiyonu uygulanan sürekli femoral sinir bloklarında ultrasonografi kateter yerleştirilmesini kolaylaştırır mı?
  1. Tez No: 661189
  2. Yazar: COŞKUN TAŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN ALP ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada; tek taraflı TDA yapılan hastalarda, sürekli femoral sinir bloğu uygulamasında, kateter yerleştirilmesi öncesinde perinöral alanın %5 Dekstroz ile genişletilmesinde, ultrasonun katkısı olup olmadığının karşılaştırılması amaçlandı. Metod: Etik kurul onayı ve yazılı hasta onamı alınmasının ardından, total diz artroplastisi uygulanacak, ASA I-III, 45-82 yaşları arasında, 60 hasta çalışmaya dahil edilip, ultrason-rehberliğinde veya ultrason-rehberliği olmaksızın, nörostimülatör eşliğinde femoral sinir kateterizasyonu yapılmak üzere randomize olarak iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da perinöral genişletme için 10 ml %5 dekstroz kateter yerleştirilmeden önce iğneden enjekte edildi. Kateter yerleştirme ve toplam işlem süreleri, duyu ve motor bloğun yerleşmesi için geçen süre, iğneden ve kateterden minimum stimülatör akımları kaydedildi. Genel anestezi altında uygulanan cerrahi tamamlandıktan sonra, tüm hastalara kateterlerinden hasta-kontrollü analjezi ile bupivakain infüzyonu uygulandı. Yirmidört saat içerisindeki VAS değerleri, toplam lokal anestezik tüketimi, kurtarıcı analjezik olarak ihtiyaç duyulan ek tramadol miktarları ile ihtiyaç duyulan zamanlar kaydedildi. Tüm hastaların demografik verileri, cerrahi girişim süreleri ve komplikasyonlar da kayıt altına alındı. Bulgular: Hastalar, demografik veriler ve cerrahi girişim süreleri açısından benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was performed to see weather ultrasound guidence had a facilitating effect of continous femoral block catheter placement in patients undergoing unilateral total knee arthroplasty and also had a %5 dextrose infiltration of the perineural area. Methods: After approval of the local ethics comitee and written consent of the ASA I-III patients scheduled for elective total knee arthroplast between the ages of 45-82 were randomised into two groups: Each gorup recieved a continous femoral nerve block under neurostimulator guidence, in one group ultrasound was not used and in the other group ultrasound was used. All patients received 10 ml of % 5dextrose through the needle before catheter placement. Goups were evluated according to total time required for catheter placement, sensory and motor block time and minimum stimulator output through the needle and catheter. All patients recieved general anesthesia for the surgical procedure and then received patient controlled analgesia through the catheter with bupivacaine infusion. VAS scores for the next 24 hours, total analgesic consumption, and the need and time for rescue analgesia as tramadol were recorded. All demographic data, surgical time and complications were also recorded. Results: Both groups had similar demographic data and surgical time (p>0,05).