Acil servise başvuran yaşlı hastalarda prognostik faktörlerin incelenmesinde kullanılan tarama skorlarının karşılaştırılması
Comparison of the screening tools for the evaluation of prognostic factors in elderly patients who admit to emergency department
  1. Tez No: 661198
  2. Yazar: SUPHİ BAHADIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İlk ve Acil Yardım, Geriatrics, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmadaki amacımız; acil servise (AS) başvuran 65 yaş üstü hastalar arasında AS`den hastaneye yatış ve mortalite; AS`den taburcu olduktan sonra tekrar AS`e başvuru, hastaneye yatış ve ölüm olasılığı gibi yüksek riskli prognostik faktörleri saptamada kullanılan ISAR (Identification of Seniors At Risk) ve SC (Silver Code) skorlama sistemlerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, prospektif, gözlemsel bir çalışma olup, Medipol Mega Hastanesi AS'ye 21.12.2015 - 10.09.2016 tarihleri arasında başvuran 65 yaş ve üstü tüm hastalar incelenmiştir. AS'e geldiğinde ex-duhul olan hastalar; çalışmaya katılmak istemeyen hastalar; bilgi alınamayan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastaların ISAR ve SC skorları hesaplanmıştır. ISAR ve SC skorlama sistemlerinin ilk AS'e başvurudaki hastaneye yatış ve mortalite ile 30. gün ve 6.aydaki AS'e tekrar başvuru, hastaneye yatış ve mortaliteyi öngörmedeki duyarlılık, özgüllük, pozitif prediktif değer (PPD) ve negatif prediktif değerlerini (NPD) göstermek için receiver operating characteristic (ROC) analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan 497 hastanın yaş ortanca değeri 73'tü (IQR: 68.5, 79.0). 268'i (%53.9) kadın, 229'u (%46.1) erkekti. AS başvurusundan 1 ay sonra SC risk grupları arasında mortalitede artış yokken ISAR pozitif grupta mortalite 6.6 kat artmıştır. AS başvurusundan 6 ay sonra mortalite risk gruplarına göre incelendiğinde SC yüksek riskli grupta 2 kat, ISAR pozitif grupta ise 35 kattan fazla artmıştır. Sonuç: İncelediğimiz tüm parametrelerde SC ve ISAR skorlamaları ile oldukça yakın ve anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Ancak ISAR mortaliteyi öngörmede SC'ye göre çok daha başarılı olmuştur. Yine kolay uygulanabilirliği nedeniyle ISAR'ın SC'ye göre daha kullanışlı olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Our purpose in this study is to compare ISAR (Identification of Seniors At Risk) and SC (Silver Code) scoring systems to detect high-risk prognostic factors such as hospitalization and mortality in emergency service application; and re-admission to emergency department (ED), hospitalization and mortality after discharge from ED among patients older than 65 years. Materials and Methods: A single-centered, prospective, observational study was conducted in Medipol Mega Hospital ED. All patients aged 65 years and over who applied between 21.12.2015 - 10.09.2016 were examined. Patients who were dead on arrival, patients who do not want to participate in the study and patients who were inaccessible for information are not included in the study. ISAR and SC scores of patients were calculated. Sensitivity, specificity, positive and negative predictive values (PPV and NPV), and ROC (Receiver Operating Curve) analysis were done to show the predictive power of ISAR and SC scoring systems for hospitalization and mortality in first emergency service application and re-admission to ED, hospitalization and mortality at 30th day and 6th month after the first visit. Findings: The median age of the 497 patients included in the study was 73 (IQR: 68.5, 79.0). 268 (53.9%) were female and 229 (46.1%) were male. 1 month after the first ED visit, the mortality rate increased by 6.6 fold in the ISAR positive group but there was no increase in the risk groups of SC. When the mortality was examined by risk groups 6 months after the first application, the mortality increased 2 fold in the SC high risk group and more than 35 fold in the ISAR positive group. Results: SC and ISAR scorings were very close and meaningful in all the parameters examined. However, ISAR was far more successful than SC in predicting mortality. We also think that ISAR is more useful than SC because of its easy applicability.