Yapı malzemesi olarak Nevşehir yöresi bimslerinin mimaride hafif duvar elemanı üretiminde kullanılması ve özelliklerinin araştırılması
Use of Nevsehir region pumice as building material in the production of lightweight wall elements in architecture and i̇nvestigation of it's properties
- Tez No: 661199
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM KOÇU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bims (pomza) volkanik faaliyetler sonucu oluşan; gözenekli, doğal kökenli, bünyesinde kristal suyu bulunmayan hafif bir kayaç türüdür. Yaygın endüstriyel kullanım alanı olan bims, dünyada ve Türkiye'de en yaygın olarak inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Gözenekli olması nedeniyle hafifliği, ısı ve ses yalıtım özelliklerinin iyi olması; özellikle inşaat sektöründe, değişik türde yapı malzemelerinin üretiminde kullanılmasında başlıca etkenlerdir. İnşaat sektöründe bims; prefabrik ve prekast hafif yapı elemanları üretiminde, çevre düzenlemesinde kullanılmakla beraber, harç ve beton agregası, yalıtım malzemesi, çatı ve yalıtım dolgusu olarak da kullanılmaktadır. Bimsin inşaat sektöründe, özellikle taşıyıcı olmayan, yarı taşıyıcı ve taşıyıcı hafif beton üretiminde hafif agrega olarak kullanımı, teknik özellikleri bakımından uygun olmasına rağmen, diğer malzemelere oranla, olması gereken düzeyde değildir. Bu nedenlerle bu tez çalışmasında bimsin hafif duvar elemanı olarak kullanılabilirliğini artırmak, bimsi mimaride, inşaat sektöründe gereken öneme ulaştırmak ve bimsin yapı malzemesi olarak bilinçli tüketilmesini sağlamak amaçlanmaktadır. Bu tez çalışması, bims agregalarından yararlanılarak üretilen hafif yapı elemanlarının mimaride duvar elemanı olarak kullanımı, avantajları ve bu ürünlerin fiziksel, mekanik ve kimyasal özelliklerinin araştırılmasını kapsamaktadır. Türkiye'de, birçok değişik türde bims yataklanmaları mevcuttur. Bu çalışma için, Nevşehir Kaymaklı bölgesinden çıkarılan bims seçilmiştir. Çalışmada kullanılan bimsin, hafif agrega olarak karakteristik özellikleri incelendikten sonra, belirlenen 10 farklı karışım grubuna ait farklı dozlarda bimsbeton karışımları hazırlanarak elde edilen hafif beton numunelerinin, fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Araştırmada kullanılan beton numuneleri üzerinde yapılan deneysel çalışmaların sonucunda, bims türleri ve bu türlerden üretilen hafif betonların karakteristiği ve numunelerin birbirleri ile kıyaslanması konularında çıkarımlar elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pumice (ponza) is a type of light rock formed as a result of volcanic activities; porous, natural origin, without crystal water inside. Pumice, having a lot of industrıal application areas, is most widely used in the construction sector in the world and Turkey. The properties of lightness due to its porosity, good thermal and sound insulation are the main factors in its use in the production of various types of building materials, especially in the construction sector. In construction industry, in addition to its usage in production of prefabricated and pumice concrete building components, landscaping, pumice is applied as mortar and concrete aggregate, insulation material, roof and insulation sealant. Although it is technically possible to use pumice as light aggregate in non-load bearing, semi-load bearing and in bearing lightweight concrete production; the level of usage is not where it should be. In this study, it is aimed to increase the usability of pumice as a lightweight wall element, to reach the importance of pumice architecture and construction sector and to ensure conscious consumption of pumice as a building material. This study covers the use of light building elements produced by using bıms aggregates as wall elements in architecture, their advantages and the investigation of the physical, mechanical and chemical properties of these products. In Turkey, there are many different kinds of deposition of pumice. In this study, pumice of Nevşehir-Kaymaklı region was selected. After examining the characteristic properties of pumice used in the study as a light aggregate, the physical and mechanical properties of light concrete samples obtained by preparing different doses of pumice concrete mixtures belonging to 10 different mixture groups were examined. As a result of the experimental studies on concrete samples used, pumice types and the characteristics of light concrete produced from these types were examined and the results were compared to each other.