Travmatik beyin hasarlı hastalarda ürodinamik değişiklikler
Urodynamic changes in patients with traumatic brain injury
  1. Tez No: 661203
  2. Yazar: FAZIL KULAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Travmatik beyin hasarının (TBH) en sık görülen komplikasyonlarından biri nörojenik mesanedir. Bu çalışmanın amacı; TBH tanısı ile takip edilen hastaların demografik ve klinik özelliklerinin saptanması, AÜSS varlığının, motor bozukluğun şiddetinin, ürodinamik bozukluk sıklıklarının belirlenmesi ve ürodinamik bozuklukların hastaların fonksiyonel durumları üzerine olan etkilerinin saptanması olarak belirlendi. Ayrıca motor bozukluğun şiddeti ve AÜSS varlığı ile ürodinamik bozukluklar arasındaki ilişkinin incelenmesi de amaçlandı. Çalışmaya TBH tanısı alan 26'sı erkek, 3'ü kadın toplam 29 hasta dahil edildi. Bu olguların olay süreleri, koma süreleri, motor bozukluk şiddetleri, AÜSS varlığı belirlendi. Hastaların fonksiyonel değerlendirmesi, FBÖ ve sfinkter kontrolü alt grup FBÖ ile yapıldı. Hastaların ürodinamik incelemesi yapılarak, MSK ve rezidü idrar değerleri kaydedildi. Depolama (MSK'nin 300 ml'nin altında olması) ve boşaltma (rezidü idrar miktarının 50 ml'nin üzerinde olması) fonksiyon bozukluk oranları, ürodinamik bozukluk (depolama ve/veya boşaltma bozukluğu ya da detrüsör aktivitesinin normoaktif olmaması) olup olmadığı ve detrüsör tipleri incelendi. Ürodinamik inceleme ile tespit edilen bu bozuklukların FBÖ ve sfinkter kontrolü alt grup FBÖ değerleri üzerine etkisi incelendi. AÜSS varlığı ve motor bozukluğun şiddeti ile ürodinamik bozukluklar arasındaki ilişki araştırıldı. Hastaların olay süresi ortanca değeri 253 (min:60-maks:1747) gün, koma süresi ortalama değeri ise 44,79±24,80 gün olarak bulundu. Motor defisit olarak, 14 (%48,3) hastada hemiparezi, 15 (%51,7) hastada ise tetraparezi saptandı. Hastaların 9'unda (%31) AÜSS, 13'ünde (%44,8) depolama sorunu, 11'nde (%37,9) boşaltma sorunu belirlendi. Tüm hastaların MSK ortalama değeri 320,58±194,26 ml, rezidü idrar ortalama değeri ise 47,62±73,43 ml bulundu. Hastaların 15' inde (%51,7) aşırı aktif mesane tespit edilirken, 14 (%48,3) hastada normoaktif mesane, 17 (%58,6) hastada da ürodinamik bozukluk saptandı. Depolama sorunu ve ürodinamik bozukluğu olan hastaların total FBÖ ve sfinkter kontrolü alt grup FBÖ değerleri; depolama sorunu ve ürodinamik bozukluğu olmayanlara göre anlamlı olarak daha düşük tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
One of the most common complications of traumatic brain injury (TBI) is the neurogenic bladder. The aim of this study is; determination of the demographic and clinical characteristics of the patients followed up with a diagnosis of TBI, the presence of LUTS, the severity of the motor impairment, the frequency of urodynamic disorders, and the determination of the effects of urodynamic disorders on the functional status of the patients. It was also aimed to examine the relationship between the severity of the motor impairment and the presence of LUTS and urodynamic disorders. A total of 29 patients, 26 male and 3 female, diagnosed with TBI, were included in the study. The duration of events, coma, severity of motor impairment, and presence of LUTS were determined in these cases. Functional evaluation, FIM and sphincter control of the patients were performed by subgroup FIM. Urodynamic examination of the patients was performed and MSK and residual urine values ​​were recorded. Storage (MSK less than 300 ml) and flushing (residual urine amount over 50 ml) dysfunction rates, urodynamic impairment (storage and / or voiding impairment or non-normoactive detrusor activity) and detrusor types has been examined. The effects of these disorders, which were detected by urodynamic analysis, on FIM and sphincter control subgroup FIM values ​​were examined. The relationship between the presence of LUTS and the severity of the motor impairment and urodynamic disorders was investigated. The median event duration of the patients was 253 (min: 60-max: 1747) days, and the mean value for coma duration was 44.79 ± 24.80 days. As motor deficit, hemiparesis was found in 14 (48.3%) patients and tetraparesis in 15 (51.7%) patients. LUTS was found in 9 (31%) of the patients, storage problem in 13 (44.8%), emptying problem in 11 (37.9%). The mean MSK value of all patients was 320.58 ± 194.26 ml, and the mean residual urine value was 47.62 ± 73.43 ml. Overactive bladder was detected in 15 (51.7%) patients, normoactive bladder in 14 (48.3%) patients, and urodynamic disorder in 17 (58.6%) patients. Total FIM and sphincter control subgroup FIM values ​​of patients with storage problems and urodynamic disorders; It was found to be significantly lower than those without storage problems and urodynamic disorders (p 0.05).