Determining the criteria for attaining flexibility to the multiple housing design
Çoklu konut tasarımına esneklik özelliği kazandırabilme kriterlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 661209
  2. Yazar: SİNEM KALELİ ERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çoklu konutlar belirli bir kullanıcı grubu gözetmeksizin üretilen bir konut tipi olup, konutu kullanacak geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edebilmesi için kullanıcıların değişim ihtiyaçlarına cevap verebilecek esneklikte tasarlanması gerekir. Esneklik, konutta değişim ihtiyaçlarının ortaya çıktığı dönemlerde, konut ile kullanıcı arasındaki uyumu ve konutun uzun dönemler için kullanılabilmesini sağlamak adına göz önünde bulundurulması zorunlu bir tasarım parametresidir. Bu noktadan hareketle tez kapsamı içerisinde, esnek konut ihtiyacını doğuran nedenler üzerinde durularak, çoklu konutların esneklik özelliği kazanmasına yardımcı olabilecek kriterlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasını oluşturan bölümler ve içerikleri şu şekildedir: Birinci bölümde bu çalışmayı yapmaktaki amaç, tezin kapsamı ve çalışma süresince uygulanan metotlar tezin yöntemi başlığı altında derlenmiştir. Konu ile ilgili mevcut çalışmalar incelenmiş, makaleler, tezler, kitaplar incelenmiştir. İkinci bölümde, esneklik kavramı açıklanmış, sınıflandırılması yapılmış ve esnekliğin konut tasarımını yönlendirmesi üzerinde durulmuş, geçmişten bugüne esnek konut tasarım örnekleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, konut tasarımında esneklik ihtiyacının temel nedenlerine değinilmiştir. Dördüncü bölümde, konut tasarımında esneklik sağlama araçları genel olarak, stratejiler, katılımcı planlama, modüler tasarım başlıkları altında değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde tüm elde edilen bilgiler ışığında esnek çoklu konut tasarım kriterlerinin ortaya konması amaçlanmıştır ve mevcut iki çoklu konut üretimi örneklendirilerek, belirlenen kriterler çerçevesinde değerlendirilmesi yapılmıştır. Altıncı bölüm olan sonuç bölümünde çoklu konut tasarımına esneklik özelliği kazandırabilmek için belirlenen kriterler ile ilgili elde edilen genel sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Multiple housings are a type of housing that is produced regardless of a specific dweller group and they must be designed with the flexibility to meet the needs of dwellers for change in order to appeal to a wide audience of dwellers who will use the housing. Flexibility is a design parameter that must be considered to ensure the adaptation between the house and the dweller and that the housing can be used for long when the needs for change in the housing arise. From this point on, this thesis aims to determine the criteria that may help to attain flexibility in multiple housings by focusing on the reasons that lead to the need for flexible housing. The chapters and contents of the thesis are as follows: In the first chapter, the intention of doing this study, the extent of the thesis and the methods followed throughout the study are compiled under the title of the thesis method. Existing studies, articles, theses, books are examined. In the second chapter, the flexibility concept is described, classified and the need for flexibility in housings is emphasized. Flexible housing examples from past to present have been examined. In the third chapter, the main reasons for the need for flexibility in housing design are mentioned. In the fourth chapter, flexibility in multi-house production is generally evaluated under the headings of strategies, collaborative planning, modular design. In the fifth chapter, it is aimed to set criteria for flexible multi-housing design in the consideration of the obtained data and the production of two existing multi-housing design is illustrated and evaluated under the criteria. In the sixth final chapter, the overall results of the set criteria to attain flexibility to multi-housing design is put forth.