Spinal anestezi ile yapılan unilateral inguinal herni operasyonlarında; Hiperbarik levabupivakain ve hiperbarik bupivakain karşılaştırılması.
Comparison of hyperbaric levobupivacain and hyperbaric bupivacain in unilateral i̇nguinal herrnia operations performed with spinal anesthesia
  1. Tez No: 661211
  2. Yazar: ORHAN GÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. HÜSEYİN ALP ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Spinal Anestezi ile Yapılan Unilateral İnguinal Herni Operasyonlarında; Hiperbarik Levabupivakain ve Hiperbarik Bupivakain Karşılaştırılması. Dr.Orhan GÖZAYDINDışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi 1.Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği. Amaç: Bu çalışma, spinal anestezide kullanılan levobupivakainin hiperbarik formu ile aynı dozdaki hiperbarik bupivakaini, motor ve duyusal blok oluşma ve sonlanma süreleri, iki segment gerileme zamanı, ilk analjezik ihtiyaç zamanı, miksiyon zamanı, hemodinamik parametreler üzerine etkileri, komplikasyonlar ve yan etkiler yönünden karşılaştırmayı amaçlamıştır. Materyal ve Metod: Hastanemiz etik kurul onayı alındıktan sonra inguinal herni ameliyatı planlanan,20-60 yaş arasında ASA I-II fizik durumunda toplam 40 hasta randomize olarak, 20'şer kişilik iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara oturur pozisyon verilip 22 numara Quincke uçlu iğne ile L3-L4 intratekal aralığa 3ml % 0.5' lik hiperbarik levobupivakain (Grup HL, n=20) veya 3ml %0.5' lik hiperbarik bupivakain (Group HB, n=20) verilerek spinal anestezi oluşturuldu. Enjeksiyonu takiben hastalara supin pozisyon çevrilerek her 5 dakikada bir nabız hızı, kan basıncı, periferik oksijen saturasyonu ölçüldü. Duyusal blok seviyesi ve motor blok seviyesi lokal anestezik verilmesi sonrası her 2 dakikada bir ölçüldü. VAS (Vizüel Analog Skoru) değerleri, oluşan yan etkiler, varsa komplikasyonlar değerlendirildi. Duyusal blok T10 seviyesine ulaştığında cerrahi başlatıldı. Hastaların, postoperatif kan basıncı, nabız, oksijen saturasyonu, sensoryel blok seviyesi, motor blok düzeyleri, VAS değerleri, varsa viii şikayetleri, ilk analjezik ve miksiyon zamanları değerlendirilip kaydedildi. Tüm verilerin istatiksel değerlendirilmesi yapıldı. Bulgular:Grup HB ve Grup HL arasında ortalama yaş, boy, vücut ağırlığı, body mass index, ASA durumları ve operasyon süreleri yönünden istatiksel anlamlı bir fark yoktu. Grup HB' de intraoperatif ve postoperatif periferik oksijen saturasyonlarında Grup HL' ye göre istatiksel olarak anlamlı fakat klinik olarak önemli olmayan bir düşüş görülmüştür. Grup HB'de duyu blok başlama ve tam motor blok zamanı, Grup HL' ye göre anlamlı olarak kısa olduğu görülmüştür. Grup HB' de 1 hastada hipotansiyon, 2 hastada postoperatif idrar retansiyonu gelişirken Grup HL'de de 1 hastada intraoperatif bulantı 1 hastada da idrar retansiyonu olmuştur. Sonuç: Sonuç olarak, hiperbarik levobupivakainin anestezi kalitesi, hemodinamik parametreler, yan etki ve komplikasyonlar yönünden hiperbarik bupivakain'e benzer özellikler taşıdığını bulduk. Kardiyovasküler ve santral sinir sistemi yan etkileri daha az olduğu bilinen hiperbarik levobupivakainin, hiperbarik bupivakaine alternatif olabileceğini düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Comparison of Hyperbaric Levobupivacain and Hyperbaric Bupivacain in Unilateral İnguinal Herrnia Operations Performed with Spinal Anesthesia. Dr.Orhan GÖZAYDIN Dışkapı Yıldırım Beyazıt Teaching and Searching Hospital Department of the first Anaesthesiology and Reanimation Objectives: This study aimed to compare spinal anesthesia produced by hyperbaric levobupivacaine with the same doses of hyperbaric bupivacain for sensorial and motor block onset and resolution times, two segment regression time, time for first demand of analgesics, mixion time, effects on hemodynamic parameters, complications and side-effects. Materials and Methods: After approval of local ethical commity, 40 ASA physical status I-II patients aged between 20-60 years undergoing inguinal herrnia repair were selected randomly and divided into two groups consisting of 20 patients. Spinal anesthesia was performed at the L3-L4 interspace using a 22-gauge Quincke needle in all patients placed in a seated position and 3 ml 0.5% hyperbaric levobupivacaine (Group HL, n=20) or 3 ml 0.5% hyperbaric bupivacaine (Group HB, n=20) was injected into intrathecal space. Patients were turned to supine position and pulse rates, blood pressures, peripheral oxygen saturations were measured in every 5 minutes and sensorial and motor block levels in every 2 minutes. Visual analogue scale (VAS) levels, side effects and if present complications were evaluated. Surgery was started when sensorial block reached at T10 level. Postoperatively patients were visited and blood pressures, pulse rates, oxygen saturations, sensorial and motor block levels, VAS values, x complaints, first analgesic demand times and mixion times were recorded. Statistical evaluation of all data were performed. Results: There was no statistically significant difference in mean ages, heights, body weights, body mass indices, ASA status and operation durations between Group HB and Group HL. Statistically significant decreases in peripheral oxygen saturations intraoperatively and postoperatively were observed in Group HB than in Group HL. Sensorial block onset time and complete motor block time, respectively were significantly shorter in Group HB than in Group HL. Hypotension was developed in one patient and postoperative urine retantion was developed two patient of Group HB. Nausea was developed intraoperatively in one patient and urine retantion was developed one patient of Group HL. Conclusion: To conclude, we found that hyperbaric levobupivacaine had similar properties with hyperbaric bupivacaine regarding anesthetic quality, hemodynamic parameters, side-effects and complications. We assume that hyperbaric levobupivacain which is known to have lower cardiovascular and central nervous systemside-effects may be an alternative to hyperbaric bupivacaine