Mallet kırığı tedavisinde pin-ortez ekstansiyon blok pinleme yöntemiyle ekstansiyon blok pinleme yönteminin karşılaştırılması
Comparison of pin-orthosis extension block pining method and extension block pining method in treatment of mallet fracture
- Tez No: 661223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ATLIHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Amaç: Bu ileriye dönük, randomize kontrollü çalışmada amacımız, Mallet kırıklarının tedavisinde Pin-ortez Ekstansiyon-blok pinleme tekniğiyle Isugura ve ark. tarafından tanımlanan Ekstansiyon-blok pinleme tekniğini karşılaştırmaktı. Hastalar ve Metod: Çalışmamıza, eklem yüzeyinin % 20-50'sini kaplayan Mallet kırığı nedeniyle cerrahi olarak tedavi edilen 60 hasta dahil edildi. Hastaların yarısı Pin-ortez Ekstansiyon-blok pinleme tekniği ile diğer yarısı ise Ekstansiyon-blok pinleme tekniği ile tedavi edildi. Tüm vakalarda klinik ve radyografik değerlendirmeler yapıldı. DIP eklemin aktif hareket açıklığı ve ekstansiyon kaybı bir gonyometre ile ölçüldü. Fonksiyonel sonuçlar Crawford kriterleri kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmaya dahil edilen 60 hastanın 21'i kadın, 39'u erkekti. Hastaların ortalama yaşı 30,72 ± 9,44 yıl (aralık, 19-60 yıl) idi. Pin-ortez Ekstansiyon-blok pinleme tekniğiyle opere edilen hasta grubu, Crawford kriterlerine göre anlamlı olarak daha iyi sonuçlar gösterdi. Sonuçlar: Pin-ortez Ekstansiyon-blok pinleme tekniğinin, Ekstansiyon-blok pinleme tekniğine göre daha pratik, komplikasyonlar açısından daha güvenilir ve tedavi sonuçları açısından daha üstün olduğu ve Mallet kırıklarının tedavisinde güvenle uygulanabileceği kanaatindeyiz. Anahtar Sözcükler; Crawford kriterleri, Ekstansiyon-blok pinleme tekniği, Mallet kırığı, Pin-ortez Ekstansiyon-blok pinleme tekniği.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this prospective, randomized study, our aim was to compare the“Pin-orthosis Extension-block pinning”technique and the Extension-block pinning" technique described by Isugura et al. Patients and Methods: Sixty patients who were surgically treated for Mallet fractures involving 20-50% of the joint surface were included in our study. Half of the patients were treated with the Pin-orthosis Extension-block pinning technique and the other half with the Extension-block pinning technique. Clinical and radiographic evaluations were made in all cases. Active range of motion and extension delay of the DIP joint were measured with a goniometer. Functional results were evaluated using Crawford Criteria. Results: Of the 60 patients included in this study, 21 were women and 39 were men. The mean age of the patients was 30.72 ± 9.44 years (range, 19-60 years). The Pin-orthosis Extension-block pinning technique group showed significantly better results than the Crawford criteria. Conclusion: We believe that the Pin-orthosis Extension-block pinning technique is more practical than the Extension-block pinning technique, more reliable in terms of complications and superior in terms of treatment results, and can be safely applied in the treatment of Mallet fractures. Keywords; Crawford criteria, Extension-block pinning technique, Mallet Fracture, Pin-orthosis Extension-block pinning technique.