Çocukların ameliyat sürecinde sanal gerçeklik uygulamasının anksiyete, ağrı ve aile memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of virtual reality application on anxiety, pain and family satisfaction in the perioperative process of children
  1. Tez No: 661224
  2. Yazar: AYKUT TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU İLÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, ülkemizde ilk defa ameliyat olacak çocuklarda sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak gerçekleştirilen ameliyat öncesi hazırlığın ve ameliyat sonrası izletilen videonun, ameliyat öncesi anksiyete, ameliyat sonrası anksiyete ve ağrı ile ebeveyn memnuniyetine etkisini incelemek amacı ile gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini, Bolu ili, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesine yatan ve ilk defa ameliyat olacak 4-10 yaş arası çocuklar ve ebeveynleri oluşturdu. Randomize olarak 35'er kişilik iki grup hasta oluşturuldu. Kontrol grubu (K) standart bakım alırken, sanal gerçeklik (SG) grubuna ameliyat öncesinde sanal gerçeklik gözlükleri ile ameliyathane turu videosu, ameliyat sonrası hemşirelik girişimleri sırasında ise çizgi film izlettirildi. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ve hasta izlemi ile araştırmacı tarafından toplandı. Verilerin analizi bir istatistik programından yararlanılarak yapıldı. Veriler, yüzde, ortalama ± standart sapma olarak ifade edildi. Verilerin analizinde Independent-Samples T Test, Mann–Whitney U Test, chi square testleri ile korelasyon katsayısı hesaplama kullanıldı. Ameliyat öncesi anksiyete puanları karşılaştırıldığında, SG grubunun ortalama anksiyete puanının (4,57±1,54), kontrol grubuna (6,43±1,58) oranla çok daha düşük olduğu ve aralarındaki bu farkın istatistiksel olarak anlamlı (p0,05). Ebeveyn memnuniyet puanlarının karşılaştırılmasında, SG grubunun puanlarının daha yüksek olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı (p≤0,001) olduğu tespit edildi. Sonuç olarak; çocukların ameliyat öncesi eğitimlerinde SG gözlüklerinin kullanımının ameliyat öncesi ve sonrasında anksiyeteyi düşürmede ve ameliyat sonrası izletilen çizgi filmin ağrıyı azaltmada etkili olduğu, tüm bu sürecin de ebeveyn memnuniyetini artırmada faydalı bir yöntem olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effects of surgical preparation using virtual reality glasses on preoperative anxiety, postoperative anxiety and pain, and family satisfaction in children who will undergo surgery for the first time. The participants in the study consisted of children aged 4-10 and their families who were hospitalized in Bolu province, Bolu Abant İzzet Baysal University, İzzet Baysal Training, and Research Hospital and will be operated for the first time. Seventy children were randomly allocated into either the control (K) or virtual reality (SG) group. While the control group received standard care, the virtual reality group was shown a video of the operating room tour with virtual reality glasses before the surgery and cartoons during their post-operative nursing interventions. The data were collected by the researcher using face-to-face interview technique and patient follow-up. The analysis of the data was made using a statistics program. Data are expressed as percentage, mean ± standard deviation. In the analysis of the data, Independent-Samples T Test, Mann – Whitney U Test, chi square tests and correlation coefficient calculation were used. When the preoperative anxiety scores were compared, the mean anxiety score of the SG group (4.57±1.54) was much lower than the control group (6.43 ±1.58), and the difference between them was statistically significant (p 0.05). In the comparison of family satisfaction scores, it was found that the family satisfaction scores of the SG group were higher and statistically significant (p≤0,001). In conclusion; It was observed that the operating theater tour shown with virtual reality glasses during the pre-operative education of children, was an effective method in reducing both pre-operative and postoperative anxiety, cartoon shown as a distraction tool is effective in reducing postoperative pain and whole this process was found to be usefull method for increasing parental satisfaction.