İplik mukavemet, iplik büküm ve iplik çap değişimi inceleyen makine yapımı
Machine construction examining yarn strength, yarn twist and yarn diameter
- Tez No: 661246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tekstil mamulünü oluşturan ipliğin üretimi sırasında dikkate alınması gereken bazı parametreler vardır. Bu parametreler oluşacak yarı mamulün kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Üretim hattında bu özellikler randımanı direkt etkileyerek fabrika kâr zarar durumunu etkileyebilir. Bu çalışma laboratuvar ortamında ölçülen iplik mukavemet, iplik büküm ve iplik çap değişimini inceleyen bir makine yapımı üzerine hazırlanmıştır. Üç özelliği aynı makine üzerinde ölçme yeteneğine sahip makine geliştirerek zamandan ve yerden kazanç sağlamak esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
There are some parameters that need to be taken into consideration during the production of the yarn forming the textile product. These parameters significantly affect the quality of the semi-finished product. In the production line, these properties can directly affect the efficiency and affect the factory profit and loss situation. This study is based on the production of a machine that is capable of measuring the yarn strength, yarn twist and yarn diameter change measured in the laboratory environment. By developing a machine that has the ability to measure three features on the same machine, it is essential to make a profit from time and place.