Devletin, uluslararası ilişkilerin ve devlet merkezli pozitivist uluslararası ilişkiler teorilerinde ontolojik varsayımsallığın kökeni
The origin of the state, international relations and the onthological presuppositions in state centered positivist international relations theories
- Tez No: 661274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT DENİZ TANSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Uluslararası ilişkiler, ulus-altı ve ulus-üstü pek çok değişkenin rol oynadığı bir olgu alanıdır. Ekonomik, siyasal, toplumsal, kültürel v.b. kapsamlarda analiz yaparak bu olgu alanını anlamak ve açıklamak çabasında olan çok ciddi yaklaşımlar bulunmasına karşın, disiplin hala devlet merkezli pozitivist bir Amerikan disiplini olma karakterini korumaktadır. Bu durum, uluslararası ilişkilerin oldukça sınırlı bir çerçeveden analiz edilmesini, reel-politikte yaşanan ancak devlet merkezli pozitivist teorilerin görmezden geldiği pek çok gelişmeyi aydınlatma yeteneğine sahip teorik yaklaşımların dışarıda bırakılmasını ve olgu alanının gerçek anlamda anlaşılıp açıklanamamasını da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmayla amaç, Liberal ve Realist Uluslararası İlişkiler teorilerinin güncel varyantları olan Neoliberalizm ve Neorealizme ait felsefi, meta teorik ve teorik varsayımların, varlık felsefesine, bilgi felsefesine, bilim felsefesine, antropolojiye, tarihe, iktisada ve olgu alanına ilişkin kimi veriler ışığında Marksist bir okumasını yaparak, ilgili problemin çözümüne ilişkin yürütülen tartışmalara katkı sunmaktır.
Özet (Çeviri)
International relations is a state of affairs where many sub-national and supranational variables play their roles. Although there are very serious approaches which make an effort to understand and explain this state of affairs by making analysis in aspects such as financial, political, social, cultural, etc., the discipline still protects its characteristic of being a state-centered positivist American discipline. This situation brings together international relations being analysed within a quite limited framework, leaving theoretical approaches that have the ability to enlighten many events which are lived in real-politics; however, ignored by state-centered, positivist theories out and state of affairs being understood and explained in a real way. The aim of this study is to make a Marxist reading of the philosophical, meta-theoretical and theoretical assumptions of Neoliberalism and Neorealism which are the current variants of Liberal and Realist International Relations theories in the light of some data about existence philosophy, philosophy of knowledge, philosophy of science, anthropology, history, economics and state of affairs, and to contribute to the discussions carried out regarding the solution of the respective problem.