Is Google at Odds with the GDPR? evaluation of google's personal data collection on mobile operating systems in light of the principles of data minimisation, purpose limitation, and accountability
Google Avrupa Birliği Veri Koruma Tüzüğü ile uyumlu mudur? google'ın mobil cihazlarda topladığı verinin amaç ile sınırlılık ve veri minimizasyonu ilkeleri ve hesap sorulabilirlik kapsamında değerlendirilmesi
- Tez No: 661273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEDİİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Akıllı telefonlar, mobil teknolojilerin gelişmesi ile yaşantımızdaki önemi her geçen gün artırmaktadır. Apple'ın iOS işletim sistemi ile Google'un Android işletim sistemi en yaygın kullanılan mobil işletim sistemleri olarak bu dönüşüme öncülük etmektedir. Google, Kişiselleştirilmiş Reklamcılık iş modeli başta olmak üzere birçok nedenden dolayı dünyanın en yaygın mobil işletim sistemi Android'i kullanarak, cihazlar ile paylaştığımız kişisel verileri toplayabilmektedir. Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü ile beraber getirilen ilke ve kurallar Google'un veri toplamasının kapsamı, yasallığı ve sonuçları hakkında belirsizlik yaratmaktadır. Bu çalışma ile birlikte Google'un Gizlilik Politikası ve veri toplama faaliyetinin Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü'nde ortaya konan ilke ve kuralları ile uyumluluğu analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The mobile technologies are rapidly advancing; smartphones are becoming increasingly ubiquitous in our lives while Google hoovers up personal data any possible way benefiting from the omnipresence of smartphone platforms. The GDPR with its bedrock principles set out in Article 5 has become a soaring topic globally, creating awareness, and enhancing the status of data protection as a fundamental right. However, the legal implications of Google's data collection through manifold ways create confusion regarding the scope and legality of such data collection. This thesis aims to evaluate personal data collection with a thorough discussion focusing on Google's responsibilities and compliance with the GDPR, more specifically, with the principles of purpose limitation, data minimisation, and accountability, which is then followed by a comprehensive analysis of Google's Privacy Policy and data subjects' rights.