Arı ürünlerinin hayvancılık sektöründe kullanım olanakları
Opportunities of using bee products in livestock sector
  1. Tez No: 661282
  2. Yazar: MUSTAPHA NDIMBALLAN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. BANU YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda, doğal ürünlerle beslenme bilincindeki artış, arı ürünlerinin popülaritesini giderek arttırmaktadır. Dünyada, arı ürünlerinin gıda, tarım ve hayvancılıkta kullanımına yönelik çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bununla birlikte, gelişmekte olan ülkelerde, hayvansal proteinden yararlanabilmek için kümes hayvanlarına ve hayvansal ürünlere talep artmaktadır. Hayvan yemlerinde antibiyotiklerin kullanımına yönelik artan endişeler sebebi ile 2006 yılında Avrupa Birliği tarafından antibiyotiklerin ve büyümeyi teşvik eden yem katkı maddelerinin kullanımının yasaklanmasına karar verilmiş ve diğer doğal yem katkı maddelerinin kullanımına önem verilmiştir. Bu nedenle araştırmacılar, hayvancılık sektöründe büyüme parametreleri, yem kullanımı, et kalitesi ve bağışıklık sistemine etkileri bakımından büyük bir öneme sahip doğal ürünlerin kullanımının geliştirilmesi konusunda büyük çaba sarf etmişlerdir. Yapılan çalışmaların ışığında, arı ürünleri de hayvanların performansını ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için sentetik kimyasallar yerine kullanılabilecek doğal ürünlerdendir. Arı ürünlerinin önemi ve arı ürünlerinin üretimindeki, işlenmesindeki, pazarlanmasındaki ve kullanım aşamalarındaki güvenirliliği, sadece beslenme aşamasında değil, aynı zamanda Apiterapi (arı ürünlerinin sağlığın korunmasında ve tedavisinde kullanılması) uygulamalarında da son yıllarda önem kazanmıştır. Organik ürünlere duyulan ilgi, özellikle gelişmiş toplumlarda önemli ölçüde artmaktadır. Arı sütü, propolis, polen, arı zehiri, bal ve apilarnil, beslenmenin yanı sıra çeşitli hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde de etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tez, hayvancılık sektöründe kullanılan farklı arı ürünlerinin fonksiyonel özelliklerinin ve arı ürünlerinin hayvan beslemede ve hayvan sağlığını korumada kullanımı üzerine yapılmış olan bilimsel çalışmaların incelendiği bir derleme çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increasing awareness of nutrition with natural products has been increasing the popularity of bee products. Various studies are carried out in the world for the use of bee products in food, agriculture and animal husbandry. However, in developing countries, the demand for poultry and animal products are increasing in order to benefit from animal protein. Due to the increasing concerns about the use of antibiotics in animal feeds, it was decided by the European Union to ban the use of antibiotics and growth promoters in 2006, and the use of other natural feed additives was emphasized. For this reason, researchers have made great efforts to improve the use of natural products in the livestock sector, which are of great importance in terms of growth parameters, feed use, meat quality and their effects on the immune system. In the light of the studies, bee products are natural products that can be used instead of synthetic chemicals to increase the performance and immunity of animals. The importance of bee products and their reliability in the production, processing, marketing and usage stages of bee products have gained importance not only in the nutrition phase but also in Apitherapy (use of bee products in the protection and treatment of health) applications in recent years. Interest in organic products is increasing significantly, especially in developed societies. Royal jelly, propolis, bee pollen, bee venom, honey and apilarnil are used effectively in the treatment and prevention of various diseases as well as nutrition. This thesis is a review that examines the functional properties of different bee products used in the livestock sector and scientific studies on the use of bee products in animal nutrition and animal health protection.