Profesyonel ve amatör taekwondo sporcularında kassal kuvvet, denge ve sıçrama performanslarının araştırılması
Investigation of muscle force, balance and jumping performance in professional and amateur taekwondo athletes
- Tez No: 661318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, yaşları 14-18 arasında profesyonel (n:19) ve amatör taekwondo (n:19) sporcularının birbirleriyle ve sedanter bireylerle (n:14) diz izokinetik kassal kuvvet ve endurans, dinamik denge ve dikey sıçrama performansını araştırmak amacıyla yapıldı. Diz kassal kuvvet ve enduransı konsantrik/konsantrik modda 600/sn ve 1200/sn açısal hızlarda ISOMED2000 izokinetik sistem ile dikey sıçrama performansları ve alt ekstremite reaksiyon zamanı OPTOJUMP cihazı ile ve dinamik dengeleri Y Denge testi ile değerlendirildi. İzokinetik kassal kuvvet testi sonuçlarına göre 60°/sn açısal hızda profesyonel grubun dominant ve dominant olmayan bacak quadriceps kası ve dominant taraf hamstring kası tepe torku en yüksekti (p0,05). Amatör grupta 60°/sn açısal hızda dominant olmayan bacak H/Q tepe tork oranı daha yüksekti (p0,05). Sonuç olarak profesyonel ve amatör taekwondo sporcuların performanslarını arttırmak ve yaralanmaları önlemek için antrenman programlarının; dayanıklılık, dinamik denge ve tepki süresi egzersizlerini içermesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the isokinetic muscular strength of the knee, dynamic balance and vertical jump performance parameters in adolescent professional and amateur taekwondo athletes. A total of 52 individuals were included. Nineteen professional and amateur taekwondo athletes and 14 sedentary individuals were participated in the study. Isokinetic quadriceps and hamstrings strength were measured at 600/sec and 1200/sec angular velocities with ISOMED 2000 isokinetic system and peak torque ratio, peak torque/body weight ratio, and H/Q ratio were recorded. Vertical jump performance and lower extremity reaction time were evaluated with the OPTOJUMP and dynamic balance was evaluated with the Y Balance test. In the professional group, quadriceps strength of dominant and non-dominant leg and hamstring strength of the dominant leg were higher at the angular velocity of 60°/sec (p 0.05). As a result, training programs to increase the performance of professional and amateur taekwondo athletes and prevent injuries; It should include endurance, dynamic balance and reaction time exercises.