Ulusal çekirdek eğitim programı ışığında 2009-2018 tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavı klinik sorularının temel hekimliği ölçüm düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the 2009-2018 medical specialization entrance examination clinical questions by family medicine department instructors in the LİGHT of the national core education program
- Tez No: 661328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Uzmanlık eğitimi almak isteyen doktorlar, TUS'a girmek zorundadırlar. Bu nedenle mezuniyet öncesi tıp eğitimlerinin son dönemlerinde TUS'a çalışmaktadırlar. Fakat TUS'un içeriği ulusal çekirdek eğitim programı ile belirlenen mezuniyet öncesi tıp eğitimi içeriğinden farklıdır. Bu nedenle TUS'a hazırlanan hekimler, temel hekimlik bilgilerini göz ardı etmektedirler. Bu çalışmada TUS'un mezuniyet öncesi tıp eğitiminin esas hedefi olan temel hekimliği ne kadar ölçtüğünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız bu konuda yapılan ilk araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada betimsel tarama modeli ve doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ise 2009-2018 yılları TUS klinik bilimler soruları oluşturmaktadır. Araştırmaya 2009-2018 temel tıp bilimleri TUS soruları ve 2019-2020 tüm TUS soruları dahil edilmemiştir. Bu örneklemden ulaşılabilen 2280 soru Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi, Aile Hekimliği Anabilim Dalı öğretim üyelerinden oluşturulan bir komisyon tarafından değerlendirildikten sonra elde edilen veriler SPSS 23.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmada 3 ayrı öğretim üyesinden, tüm soruları temel hekimliği ölçme derecelerine göre 0-9 arasında puanlandırmaları istendi. 3 öğretim üyesinin verdikleri puanların ortalaması 1,64±3,02 olarak bulundu. Her 3 öğretim üyesi de 1622 adet soruya 0 puan, 177 adet soruya tam puan olan 9 vermişlerdi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Doctors who want to receive specialty training must enter TUS. For this reason, they work for TUS in the last period of their undergraduate medical education. However, the content of TUS is different from the undergraduate medical education content determined by the national core education program. Therefore, physicians preparing for TUS ignore fundamental medical knowledge. In this study, it was aimed to determine how much TUS measures core medicine, which is the main goal of undergraduate medical education. Our study is the first research on this subject. Materials and Methods: In this study, descriptive scanning model and document analysis method were used. The sample of the study consists of TUS clinical science questions from 2009-2018. The 2009-2018 basic medical sciences TUS questions and 2019-2020 all TUS questions were not included in the study. 2280 questions that can be accessed from this sample were evaluated by a commission formed from Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine, and the data obtained were analyzed with the SPSS 23.0 package program. Results: In the study, 3 different faculty members were asked to score all questions between 0-9 according to questions' measurement level of core medicine. The average of the scores given by the 3 faculty members was found as 1.64 ± 3.02. All 3 faculty members gave 0 points to 1622 questions and 9 points to 177 questions.