Ankara ilinde görev yapan aile hekimliği asistanlarının ailevi akdeniz ateşi hastalığı hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level of family physician residents working in ankara province on familial mediterranean fever disease
  1. Tez No: 661329
  2. Yazar: FURKAN YAŞASIN
  3. Danışmanlar: DR. İREP KARATAŞ ERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: AAA ateş ve poliserözit atakları ile karakterize kalıtsal, otozomal resesif geçişli, otoinflamatuvar bir hastalıktır. Hastalığın tanısı; klinik kriterler, aile hikayesi, diğer kalıtsal periyodik ateş sendromlarının dışlanması ve kolşisin tedavisine verilen yanıta dayanır. Erken dönemde tanı alıp kolşisin tedavisi başlanan hastalarda amiloidoz gibi ölümcül bir komplikasyon önlenebilmektedir. Bu bakımdan birinci basamakta sağlık hizmeti veren aile hekimleri AAA açısından önemli bir konumdadır. Çalışmamızda Ankara ilinde görev yapan aile hekimliği asistanlarının AAA hastalığı hakkında bilgi düzeylerinin ve eksikliklerinin değerlendirilmesi, ayrıca farkındalık yaratılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte bir araştırma olarak planlanmıştır. Çalışma evrenini Ankara ilinde eğitim almakta olan aile hekimliği asistanları oluşturmaktadır. Araştırma verileri araştırıcı tarafından oluşturulan anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Anket formları oluşturulurken araştırıcı tarafından literatür taranarak amaca uygun anket soruları belirlenmiştir. 45 sorudan oluşan ve katılımcıların AAA hakkındaki bilgilerini sorgulayan anket formu elde edilmiştir. 01.09.2020 ile 02.11.2020 tarihleri arasında veri toplanmıştır. Veriler SPSS 23.0 paket programında analiz edilmiş, P anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: FMF is an autosomal recessively inherited, autoinflammatory disease characterized by fever and polyserositis attacks. Diagnosis of the disease is based on clinical criteria, family history, exclusion of other hereditary periodic fever syndromes, and response to colchicine therapy. A fatal complication such as amyloidosis can be prevented in patients who are diagnosed at an early stage and started on colchicine therapy. In this respect, family physicians providing health services in primary care are in an important position in terms of FMF. In our study, it was aimed to evaluate the knowledge levels and deficiencies of family physician residents working in Ankara province about FMF, and to raise awareness. Materials and Methods: Our study is planned as a cross-sectional study. The population of the study consists of family physician residents studying in Ankara. Research data were collected through a questionnaire created by the researcher. While creating the questionnaire forms, the questionnaire questions that are appropriate for the purpose were determined by scanning the literature by the researcher, respectively. A questionnaire form consisting of 45 questions and questioning the knowledge of the participants about FMF was created. Data was collected between 01.09.2020 and 02.11.2020. The data were analyzed in SPSS 23.0 package program, P significance value was accepted as