Pres makinelerinin kurulumunda karşılaşılan iş sağlığı ve güvenliği riskleri ve çözüm önerileri
Occupational health and safety risks and solution proposals in the installation of press machines
- Tez No: 661332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL GERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sanayileşme ile birlikte teknolojinin hızla gelişmesi ve yeni enerji kaynaklarının üretimde kullanılmasıyla birlikte üretim süreçleri daha karmaşık bir hale gelmiştir. Sanayileşmenin getirdiği otomasyon, seri üretim, yoğun çalışma gibi etkenler çalışma hayatının asıl özneleri olan insanları, işletmeleri, yakın ve uzak çevreyi çeşitli açılardan etkilemiştir. Çalışma hayatı, iş sağlığı ve güvenliğini etkileyen pek çok tehlike ve riski içinde barındırmaktadır. İş kazaları ve meslek hastalıkları bu riskler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Çalışma koşullarından kaynaklanan olumsuzluklar ya da kişiden kaynaklı hatalar sonucunda oluşan iş kazaları ve meslek hastalıkları iş sağlığı ve iş güvenliği kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çalışma ortamlarının sağlığa uygun olmayışı, çalışanların yeterli eğitimleri alamaması ve ergonomik olumsuzlukların oluşmasının yanında çalışanların bilinçsizliği ya da kişisel yapılarından kaynaklanan sorunlar iş sağlığı ve güvenliğini tehdit etmektedir. Diğer taraftan ise, çalışanlardan ya da çalışma koşullarından kaynaklanan hatalar önlenebilir hatalardır. Bu sebeple çalışma hayatındaki iş kazalarının ve meslek hastalıklarının meydana gelmeden önlenmesi için risk faktörlerinin değerlendirilmesi, neler olduğunun ortaya konulması ve bu risklerin önlenmesi için neler yapılması gerektiğini belirlemek gerekmektedir. Bu çalışma; iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığım makine kurulumu ve sökümü, yer değişimi, taşıma gibi işleri yapan uluslararası çalışan bir firmada yapılmıştır. Çalışma alanı olarak pres makinelerinin kurulumu tercih edilmiştir. Bu çalışmada pres makinelerinin kurulum aşamasında karşılaşılan riskler ve bunlara karşı alınabilecek önlemler hakkında bir araştırma yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda daha önce makinelerin kurulum aşamasında karşılaşılan riskler ile ilgili bir çalışmanın yapılmadığı görülmüştür. Yapılan çalışmaların çoğunun pres makinelerin kurulumundan sonra güvenli çalışma adına yapıldığı belirlenmiştir. Fakat pres makinelerin kurulum aşaması da en az çalışma yapıldığı an kadar tehlike ve risk içermektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology and the use of new energy resources in production with industrialization, the production processes have become more complex. Factors such as automation, mass production and intensive work brought about by industrialization have affected people, businesses, the near and far environment in various ways. The work life has many dangers and risks affecting occupational health and safety. Occupational accidents and occupational diseases are at the top of these risks. Occupational accidents and occupational diseases caused by negativity caused by working conditions or faults caused by people caused occupational health and safety concept. In addition to the lack of adequate working conditions, lack of adequate training and ergonomic negativity, the unconsciousness of employees or problems arising from their personal structures threaten occupational health and safety. On the other hand, errors due to employees or errors due to working conditions are preventable errors. For this reason, it is necessary to determine the risk factors for the prevention of occupational accidents and occupational diseases in the working life and to determine what is going on and what to do to prevent these risks. This work; I worked as an occupational safety specialist in a company that works as an installation and dismantling, displacement and transportation. Installation of press machines as working area is preferred. In this study, a research has been done about the risks encountered during the installation phase of press machines and the measures to be taken against them. As a result of the study, it was seen that there was no study about the risks encountered during the installation phase of the machines before. After the installation of the press machines, it was determined that most of the work was done in the name of safe operation. However, the installation stage of the press machines is at least as dangerous as the moment when the work is carried out.