Obez hastalarda baş pozisyonunun videolaringoskop ile glottik görüntüleme ve entübasyon başarısı üzerine etkisi
The effect of head position on glottic visulation and intubation success with videoyngoscope in obese patients
  1. Tez No: 661343
  2. Yazar: ALİ GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Genel anestezi altında operasyon planlanan hastalarda anestezinin idamesini sağlamak için hastaların entübasyonu gerekmektedir. Entübasyonun başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için glottis en uygun şekilde görüntülenmelidir. Glottisi görüntüleme Cormack ve Lehan derecelendirmesi (CL) ve glottik açılımın yüzdesi (POGO) skoru ile değerlendirilmektedir. Glottisin en uygun görüntülemesinde en önemli basamaklardan biri baş ve boyuna uygun pozisyon vermektir. Koklama pozisyonu, baş ekstansiyon pozisyonu, nötr baş pozisyonu bilinen ve en çok kullanılan baş boyun pozisyonlarıdır. Bu çalışmada operasyon planlanan obez hastalarda baş pozisyonunun videolaringoskop (VL) ile glottik görüntüleme ve entübasyon başarısı üzerine etkisinin incelemesi amaçlandı. Koklama pozisyonunda entübasyon süresi nötr baş pozisyonundan istatistiksel olarak anlamlı derecede kısa saptandı (p=0,001). Entübasyon süresi açısından baş ekstansiyon pozisyonu ile diğer iki baş boyun pozisyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Patients who are planned to be operated under general anesthesia require intubation to ensure the maintenance of anesthesia. The glottis must be optimally visualized for successful intubation. Glottis visualization is evaluated by Cormack and Lehan grading (CL) and percentage of glottic opening (POGO) score. One of the most important step of optimum glottic visualization of glottis is positioning the head properly. Sniffing position, head extension position, neutral head position are well known and the most used head and neck positions. In this study, we aimed to examine the effect of head positions on glottic view quality and intubation success during laryngoscopy with a videoyngoscope (VL) in obese patients scheduled for operation. Intubation time in sniffing position was statistically significant shorter than neutral head position (p=0.001). There was no statistically significant difference between head extension position and other two head and neck positions in terms of intubation time.