Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin işe bağlı gerginliklerinin ve yaşam kalitelerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of work-related tension and quality of life of nurses working in intensive care units in terms of some variables
  1. Tez No: 661344
  2. Yazar: SUHEYLA YURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL KARAKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışma yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerde işe bağlı gerginlik ve yaşam kalitelerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal- Metot: Araştırmanın evrenini Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nde çalışan 137 yoğun bakım hemşiresi oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçim yöntemine gidilmeden, alınma kriterlerini taşıyan ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 128 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada; Sosyo-demografik Veri Formu, İşe Bağlı Gerginlik Ölçeği ve Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22 programı kullanılmış ve frekans analizlerinin yanı sıra t testi, çoklu grupların karşılaştırılmasında varyans analizi, değişkenlerin aralarındaki ilişkiyi incelemek için pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmada yoğun bakım hemşirelerinin işe bağlı gerginlik ölçeği toplam puan ortalaması 41.64±5.87 olup orta düzeyde, yaşam kalitesi alt boyutlarından mesleki tatmin boyutu puan ortalamasının 30.82±8.94 olup yüksek düzeyde, tükenmişlik boyutu puan ortalamasının 21.13±4.64 olup orta düzeyde, merhamet yorgunluğu boyutu puan ortalamasının 22.48±8.71 olup orta düzeyde ve yaşam kalitesi ölçeği toplam puan ortalamasının 74.43±18.08 olarak orta düzeyde saptanmıştır. Yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerde işe bağlı gerginlik ölçeği ve yaşam kalitesi ölçeği puanlarının arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to examine the stress and quality of life of nurses working in intensive care units in terms of some variables. Material and method: The universe of the study consists of the intensive care 128 nurses working in Atatürk University Research Hospital between 01.06.2020-01.08.2020. The whole universe targeted in the research has been reached. Sociodemographic Data Form, Work-Related Tension Scale and Quality of Life Scale were used. SPSS 22 program was used for data analysis and besides frequency analysis, t test, analysis of variance for comparing multiple groups, Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between variables. Results: In the study, the mean score of the intensive care nurses' work-related stress scale was 41.64 ± 5.87 at medium level, the average score of the professional satisfaction dimension from the quality of life sub-dimensions was 30.82 ± 8.94 and the mean score for the burnout dimension was at a high level, and the mean score for the compassion fatigue dimension was at a moderate level. It was found to be 22.48 ± 8.71 at a moderate level and the average score of the quality of life scale was found to be 74.43 ± 18.08 at a medium level. A statistically positive significant relationship was found between the work-related stress scale and the quality of life scale scores of nurses working in the intensive care unit.