Düzenli egzersizin beslenme davranışı, besin seçimi, uyku kalitesi üzerine etkisi ve vücut kompozisyonlarıyla ilişkisi
The effect of regular exercise on nutritional behavior, food selection, sleep quality and its relationship with body compositions
- Tez No: 661345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma; düzenli egzersiz yapan ve yapmayan bireyler arasındaki farklı besin seçimi, beslenme davranışı, uyku kalitesi arasındaki farkı gözlemlemek ve bunun sonucunda Egzersizin uyku kalitesi, doğru besin seçimi ve beslenme davranışında değişikliğe neden olup olmadığını belirlemek ile birlikte iki çalışma grubu arasındaki vücut kompozisyonundaki farklılıkları araştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışma; Mart 2019- Mayıs 2019 tarihleri arasında Başakşehir ve Küçükçekmece ilçesindeki özel bir spor merkezinde düzeni egzersiz yapan ve aynı bölgede yaşayıp düzenli egzersiz yapmayan, yaşları 18-65 yaş arası değişen 201 birey üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya katılanların anketleri yüzyüze görüşme yöntemiyle doldurulmuştur. Çalışmada bireylerin vücut kompozisyonlarının belirlenmesi için Inbody 120 tartı cihazı kullanılmıştır. Beslenme davranışını belirlemek amacıyla Üç Faktörlü Beslenme Anketi, uyku kalitesinin ölçülmesinde Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, fiziksel aktivite düzeyinin saptanmasında Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketinin kısa formu ve besin seçiminin ölçülmesinde 24 saatlik besin tüketim kaydı kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların yüzde 79,6'sı kadın, yüzde 20,4'ü erkektir. Katılımcıların yaş ortalaması 37,17 ± 11,38 yıldır. Ayrıca; ortalama BKİ'leri 24,47 ± 4,43 kg/m2'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to observe the difference between different food selection, nutritional behavior, sleep quality among individuals who exercise regularly and not, and as a result to determine whether exercise results in a change in sleep quality, proper food selection and nutritional behavior, and to investigate differences in body composition between the two study groups.This study was conducted between March 2019 and May 2019, 201 individuals aged between 18-65 years old who exercise in the same area and do not exercise regularly and live in the same area at a private sports center in Başakşehir and Küçükçekmece district. The questionnaires of the participants were filled by face to face interview method. Inbody 120 device was used to determine the body composition of individuals in the study. In order to determine nutritional behavior, Three Factor Nutrition Questionnaire, Pittsburgh Sleep Quality Index for measuring sleep quality, short form of International Physical Activity Questionnaire for determining physical activity level and 24-hour food consumption record for measuring food selection were used. 79.6 percent of the participants in the study are women and 20.4 percent are men. The average age of the participants is 37.17 ± 11.38 years. Also; their average BMI is 24.47 ± 4.43 kg / m2.