Obez kedilerin kan serumlarındaki paraoksonaz ve telomeraz enzimleri ile HDL (High density lipoprotein) değerlerinin ölçülmesi ve birbirleriyle olası ilişkilerinin araştırılması
Measurement of paraoxonase and telomerase enzymes and HDL (HIGH density lipoprotein) values and research of their possible relationships with each other in blood serum of obese cats
- Tez No: 661381
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMA ŞAHİNDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Obezite, vücuttaki yağ oranının metabolik ve fizyolojik fonksiyonlarını bozacak şekilde artışıdır. Günümüzde obezite, evcil kedilerde ciddi bir sağlık sorunu olarak görülmekte ve giderek yaygınlaşmaktadır. Obezitenin, endokrin ve metabolik bozukluklar, hiperadrenokortisizm, hipotirodizm gibi birçok hastalık ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Paraoksonaz tip 1 (PON1), anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve negatif bir akut faz proteinidir. Karaciğerden PON sentezini diyet, yaşam biçimi karaciğer fonksiyonları ve herhangi bir hastalık görülme durumunun etkilediği bildirilmiştir. PON1, kanda HDL'nin (High Density Lipoprotein) farklı bölgelerine bağlantı yaparak taşınmaktadır ve oksidasyona karşı HDL'yi koruyucu özelliği bulunmaktadır. İnsanlarda obezite olgularında kanda PON1 düzeylerinin azaldığı bildirilmiştir. Plazma lipoproteinlerinden biri olan HDL, kolesterolün depolanması, boşaltımı veya yeniden dağıtılması için karaciğere geri taşınmasında rol oynamaktadır. Kediler için HDL başlıca kolestrol taşıyan lipoproteinlerdir. Telomeraz, telomerleri sentezleyen ve koruyan bir ters transkriptaz enzimidir. Telomer uzunluğu stres, obezite, egzersiz eksikliği, kötü beslenme alışkanlıkları sebebiyle daha da kısalmaktadır. Telomeraz enzimi yeterli bulunmadığında telomerler uzatılamaz ve böylece hücre döngüsünün durması, apoptoz veya ölümle sonuçlanacak bir DNA hasarı oluşabilmektedir. Bu çalışmada obez ve obez olmayan kedilerin kan serumlarındaki paraoksonaz, telomeraz enzimleri ve HDL değerleri ölçüldü ve birbiriyle ilişkileri değerlendirildi. Çalışmaya obez (n=15) ve kontrol grubu (n=10) olmak üzere toplam 25 kedi dahil edildi. Kedilerde vücut yağ ölçüm sistemiyle % vücut yağ oranı, %30'un üzerinde olanlar obez (n=15) olarak değerlendirildi, %30'un altında olanlar ise kontrol grubu (n=10) olarak değerlendirilip kan örnekleri toplandı. Her iki grupta olan kedilerde serum paraoksonaz, telomeraz enzim aktiviteleri ve HDL değerleri ölçülerek değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Obesity is the increase in body fat in a way that disrupts metabolic and physiological functions. Today, obesity is seen as a serious health problem in domestic cats and is becoming increasingly common. Obesity is known to be associated with many diseases such as endocrine and metabolic disorders, hyperadrenocorticism and hypothyroidism. Paraoxonase type 1 (PON1) has anti-inflammatory properties and is a negative acute phase protein. It has been reported that diet, lifestyle, liver functions and any disease prevalence affect PON synthesis from the liver. PON1 is transported by linking to different parts of HDL (High Density Lipoprotein) in the blood and has a protective feature of HDL against oxidation. It has been reported that PON1 levels in the blood are decreased in obese cases in humans. HDL, one of the plasma lipoproteins, plays a role in transporting cholesterol back to the liver for storage, excretion or redistribution. For cats, HDL are mainly cholesterol-carrying lipoproteins. Telomerase is a reverse transcriptase enzyme that synthesizes and protects telomeres. Telomere length becomes shorter due to stress, obesity, lack of exercise, and bad eating habits. When telomerase enzyme is not found to be sufficient, telomeres cannot be elongated and thus DNA damage can occur that will result in cell cycle arrest, apoptosis or death. In this study, paraoxonase, telomerase enzymes and HDL values in blood serum of obese and non-obese cats were measured and their relationships with each other were evaluated. A total of 25 cats as obese (n = 15) and control group (n = 10) were included in the study. The body fat ratio of the cats was evaluated with the body fat measurement system, those above 30% were evaluated as obese (n = 15), those below 30% were evaluated as the control group (n = 10) and blood samples were collected. Serum paraoxonase, telomerase enzyme activities and HDL values were measured and evaluated in cats in both groups.