Laparoskopik sleeve gastrektomi yapılan hastalarda helikobakter pilori eradikasyonunun mide duvar kalınlığına ve postoperatif komplikasyonlara etkisi
Effect of helicobacter pilori eradication on stomach wall thickness in patients with laparoscopic sleeve gastrectomy
  1. Tez No: 661382
  2. Yazar: ANIL ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL MEMİŞOĞLU, UZMAN HÜSEYİN ÇİYİLTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
. Laparoskopik Sleeve Gastrektomi (LSG); obezitenin cerrahi tedavisinde popülerliği gitgide artan bir cerrahi prosedürdür. LSG ' nin en iyi bilinen komplikasyonları, gastroözafageal reflü, striktür ve stapler hattı kaçaklarıdır. Kaçakların en sık sebepleri; kısa gastrik damarların ayrılmasına bağlı düşük kanlanma, diaframın sol krusu komşuluğunda yapılan disseksiyon esnasında midenin bu bölümünün termal hasara uğratılması, yüksek intraluminal basınç, rezeksiyon esnasında fazla traksiyon uygulama ve mide duvar kalınlığıyla uyumsuz zımba tipi kullanımı olarak belirlenmiştir. Mide duvar kalınlığını etkileyen en sık neden Helikobakter pilori (HP) ilişkili kronik gastrittir.. En sık yerleşim bölgesinin mide antrumu olduğu tespit edilmiştir. HP enfeksiyonunun genellikle subklinik seyirli olduğu ve kronik gastrite neden olduğu bilinmektedir. HP eradikasyon tedavileri içerisinde 2 haftalık Proton pompa inhibitörü (PPI) ile kombine edilmiş Bizmut tabanlı üçlü tedavi (BTT) (Bizmut + amoksisilin + klaritromisin) en sık uygulanan tedavi rejimlerinden biridir. Bu çalışmanın amacı HP pozitif hastalarda PPİ ile kombine edilmiş BTT tedavisinin mide duvar kalınlığındaki değişimi ve erken dönem postoperatif komplikasyonlara etkisini araştırmaktır Ocak 2019 - Şubat 2020 tarihleri arasında morbid obezite nedeniyle LSG prosedürü uygulanan 132 hasta çalışmaya dahil edilerek 3 gruba ayrıldı; Grup 1: Preoperaitf üst gastrointestinal sistem endoskopisinde (UGIE) HP negatif saptanan ve LSG yapılan grup, Grup 2: Preoperatif UGIE ' de HP pozitif saptanıp eradikasyon tedavisi verilmeden LSG yapılan grup, Grup 3: Preoperatif UGIE ' de HP pozitif saptanıp eradikasyon tedavisi (14 gün süreyle BTT ) sonrası LSG yapılan ve mide piyesinde HP negatif saptanan grup. Postoperatif çıkarılan mide piyesinde proksimal cerrahi sınıra 1 cm uzaklıktan (fundus) , spesmen orta kısmından (korpus) ve distal cerrahi sınıra 1 cm uzaklıktan (antrum) mikroskobik ve makroskopik mide duvar kalınlık ölçümleri yapıldı ve sonuçlar kaydedildi. Gruplar arasında fundus ve korpus ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmazken, Grup 2' nin antrum mukoza değerleri, Grup 1 ve Grup 3' den istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p1 = 0.000; p2 = 0.001; p < 0.05). Grup 1 ve Grup 3 arasında antrum mukoza değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p > 0.05). LSG öncesi HP saptanan hastalarda mide antrum duvar kalınlığının HP saptanmayan hastalardan fazla olduğunu ve HP eradikasyon tedavisi verilen hastalarda antrum duvar kalınlığının HP saptanmayan hastalarla benzer düzeye geldiğini saptadık. HP mevcudiyetine bağlı antrum duvar kalınlaşmasının antrum mukoza tabakasında oluştuğunu tespit ettik. Ayrıca HP varlığının ve eradike edilmesinin LSG erken dönem komplikasyonlarına etkisi olmadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
Laparoscopic Sleeve Gastrectomy (LSG); It is an increasingly popular surgical procedure in the surgical treatment of obesity. The best known complications of LSG are gastroesophageal reflux, stricture and staple line leaks. The most common reasons for leaks; Low blood supply due to the separation of short gastric vessels, thermal damage to this part of the stomach during dissection in the left cusp of the diaphragm, high intraluminal pressure, excessive traction during resection, and the use of staples incompatible with gastric wall thickness. The most common cause affecting stomach wall thickness is Helicobacter pylori (HP) -related chronic gastritis. It was found that the most common location was the stomach antrum. It is known that HP infection generally has a subclinical course and causes chronic gastritis. Bismuth-based triple therapy (BTT) (Bismuth + amoxicillin + clarithromycin) combined with 2-week Proton pump inhibitor (PPI) is one of the most frequently used treatment regimens among HP eradication treatments. The aim of this study is to investigate the effect of BTT treatment combined with PPI on the change in gastric wall thickness and early postoperative complications in HP-positive patients. 132 patients who underwent LSG procedure due to morbid obesity between January 2019 and February 2020 were included in the study and divided into 3 groups; Group 1: HP negative group in preoperaitf upper gastrointestinal system endoscopy (UGIE) and undergoing LSG, Group 2: HP positive group in preoperative UGIE without eradication therapy, Group 3: HP positive in preoperative UGIE and eradication treatment (14 The group in whom LSG was applied after BTT for days and HP was found to be negative in the stomach. Microscopic and macroscopic gastric wall thickness measurements were performed from 1 cm distance from the proximal surgical border (fundus), from the middle part of the specimen (corpus) and 1 cm from the distal surgical border (antrum) in postoperative gastric artisation and the results were recorded. While there was no statistically significant difference between the fundus and corpus measurements between the groups, the antrum mucosa values ​​of Group 2 were found to be significantly higher than Group 1 and Group 3 (p1 = 0.000; p2 = 0.001; p 0.05). We found that the gastric antrum wall thickness was higher in patients with HP before LSG than in patients without HP, and that the antrum wall thickness in patients who received HP eradication therapy reached a level similar to patients without HP. We found that antrum wall thickening due to the presence of HP occurred in the antrum mucosa layer. In addition, we found that the presence and eradication of HP had no effect on LSG early complications.