Ticari araçlarda kullanılan devre kesicilerin akıma bağlı ısınma probleminin iyileştirilmesi
Improvement of current-depending heating problem of battery switch used in commercial vehicles
  1. Tez No: 661418
  2. Yazar: AHMET KALKANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte binek ve ticari araçlarda kullanılan elektronik sistemlerin kullanım alanı gün geçtikçe artmaktadır. Araçlardan beklenen özelliklerin artmasıyla beraber, istenen özelliklerin karşılanması için gereken batarya kapasiteleri de artış göstermektedir. Özellikle ticari grup araçlarda, aracın fonksiyonuna bağlı olarak yüksek kapasiteli akü/batarya sistemleri kullanılmaktadır. Yüksek gerilim ve akım sağlayan bataryaların olası bir tehlike anında müdahale edilebilmesi için devre kesici sistemleri kullanılmaktadır. Aracın çalışması sırasında devre kesicilerin üzerinden geçen yüksek akıma bağlı ısı oluşmaktadır. Bu tezde yüksek voltaj ve akım değerleri altında çalışan devre kesicilerin ısınma problemlerinin çözülmesi için farklı malzeme ve yüzey temas şekilleri incelenmiştir. Devre kesicilerde kullanılan perçinlerin yüzey kaplamaları olarak AgSnO2, AgCdO ve AgNi malzemeleri kullanılmıştır. Her malzemeye özgü düz-düz ve düz-bombeli olacak şekilde yüzey temas geometrisi olan perçin grupları kullanılmıştır. 24V-250A altında malzeme ve yüzey şekil geometrileri farklılık gösteren ürünlere termal analiz ve yüksek akım ömür çevrim testleri uygulanmıştır. Yapılan test ve analizler kıyaslanarak, rezistif yük altında en iyi termal sonuçların AgSnO2 malzemesine ait düz-bombeli temas geometrisinin oluşturduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, the usage area of electronic systems used in passenger cars and commercial vehicles is increasing day by day. With the increase in the features expected from the vehicles, the battery capacities required to meet the desired features also increase. Especially in commercial group vehicles, high capacity battery/battery systems are used depending on the function of the vehicle. Battery switch systems are used in order to intervene in case of a possible danger of batteries that provide high voltage and current. During the operation of the vehicle, heat is generated due to high current flowing over the circuit breakers. In this thesis, different material and surface contact shapes have been examined to solve the heating problems of battery switch operating under high voltage and current values. AgSnO2, AgCdO and AgNi materials are used as surface coatings of rivets used in circuit battery switch. Rivet groups with surface contact geometry such as flat-flat and flat-curved are used for each material. Thermal analysis and high current life cycle tests have been applied to products whose material and surface shape geometries differ under 24V-250A. Comparing the tests and analyzes performed, it was observed that the flat-curved contact geometry of AgSnO2 material produced the best thermal results under resistive load.