Twıtter büyük veri analizi
Twitter big data analysis
- Tez No: 661447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ERGÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde internet kullanımı artmaktadır. İnternet kullanımı yaşam tarzlarını değiştirmektedir. Alışveriş, tanışma, sosyal çevre gibi birçok faaliyet internette gerçekleşmektedir. Bunun sonucunda büyük miktarda veri oluşmaktadır. Veri miktarı arttıkça bu veriyi depolama amaçlı çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Depolama sonrasında verilerin analizi konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Kuruluşlar reklamlarını ve yatırımlarını fiziksel araştırmalar üzerine gerçekleştirmektedir. Büyük veri sonrası ise bu araştırmalar büyük veriler üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Büyük veri analizleri birçok alanda kendine yer edinmektedir. Sağlık, ticari, siyasi gibi birçok alanı bulunmaktadır. Veriler sadece alanlara özgü bilgi vermek dışında kişisel olarak insanları analiz etmektedir. Bunun sonucunda analiz edilen insanlar üzerinde istenilen derecede etki oluşturulmaktadır. Bu yüzden en çok kullanılan alanlardan biri siyasi alandır. Siyasi alanda en çok kullanılan platform ise Twitter'dır. Bu yüzden amacım twitter üzerinden büyük veri elde etmek,bu veriyi depolamak ve analizini gerçekleştirmektir
Özet (Çeviri)
Nowadays, internet usage is increasing. Using the Internet changes their lifestyles. Many activities such as shopping, dating and social environment take place on the internet. This results in large amounts of data. As the amount of data increased, studies were carried out to store this data. After storage, studies are conducted on data analysis. Organizations carry out their advertisements and investments on physical research. After the big data, these researches started to be done on big data. Big data analysis takes place in many areas. There are many fields such as health, commercial and political. The data analyzes people personally as well as providing information specific to the fields. As a result, the desired degree of impact on the analyzed people is created. Therefore, one of the most used fields is the political field. The most widely used political platform is Twitter. So my goal is to get big data via twitter, to store and analyze this data.