65 yaş ve üzeri bireylerde kronik hastalık ve malnutrisyon ilişkisi
The relationship between chronic disease and malnutrition in individuals aged 65 years and above
- Tez No: 661446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KILIÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
65 Yaş ve Üzeri Bireylerde Kronik Hastalık ve Malnutrisyon İlişkisi Amaç: Bu araştırmada bir Aile Sağlığı merkezinde izlenen yaşlı bireylerde kronik hastalıklarla malnutrisyon arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tekrarlayan kesitsel nitelikteki bu araştırma, birinci basamak bir merkeze kayıtlı 65 ve üzeri yaş grubu hastalar ile yürütülmüştür. Toplam 825 kayıtlı yaşlıdan 298'i araştırmaya katıldı. Bireylerin antropometrik ölçümleri alınarak, kullandığı ilaçlar, kronik hastalıkları ve sosyodemografik özellikleri kaydedildi. Malnutrisyon düzeylerinin belirlenmesi için mini beslenme değerlendirme (MND) testi uygulandı. Üç ay sonra aynı antropometrik ölçümler ve MND tekrarlanarak kayıt altına alındı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 73,37±6,84 (min:65 - max:93) yıl, %51'i (n=152) kadın, %72,5'i (n=216) evliydi. Katılımcıların %20,5'inde (n=61) herhangi bir kronik hastalık olmadığı, hipertansiyonun %32,6 (n=97) oranla en sık görülen hastalık olduğu ve %65,1'inin (n=194) birden fazla ilaç kullandıkları tanımlandı. Kronik hastalığı olanlarda malnütrisyon riski daha yüksekti (p=0,045). Kronik hastalığın tipine göre malnütrisyon varlığı karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The relationship between chronic disease and malnutrition in individuals aged 65 years and above Objective: This study aimed to determine the relationship between chronic diseases and malnutrition in elderly individuals, who are followed in a family health center. Methods: A repeated cross-sectional study was conducted in patients aged 65 years and above, registered to a primary care center. Of the 825 registered elderlies, 298 accepted to attend the study. Anthropometric measurements of the individuals were taken and the drugs used, the presence of chronic diseases, and sociodemographic characteristics of the attendants were recorded. The Mini Nutrient Assessment (MNA) test was used to determine malnutrition status. Three months later, anthropometric measurements and MNA were performed and recorded. Findings:The mean age of the participants was 73.37±6.84 years (min. 65- max. 93), %51 (n=152) female and %72,5 (n=216) were married. Of the participants, 20.5% (n= 61) had no chronic disease, hypertension was the most common disease with a rate of 32.6% (n= 97), and the majority 65.1% n= 194) used more than one medication. Malnutrition risk was higher in patients with chronic disease (p=0.045). No statistically significant difference was found between malnutrition and the type of chronic disease, (p>0,05).