Investigation of etiology on grapevine roditis leaf discoloration associated virus
Asma Roditis yaprak renk değişikliği ilişkili virüs (Roditis leaf discoloration- associated virus)'ün etiyolojisi üzerine araştırmalar
- Tez No: 661449
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ULUBAŞ SERÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Asma Roditis yaprak renk değişikliği ilişkili virus (GRLDaV) ile enfekteli, Adana ilindeki bağda (Vitis vinifera cv. Yalova İncisi) virus tanısı için en iyi örnekleme zamanı ve dokusunu araştırmak amacıyla bir yıllık çalışma gerçekleştirilmiştir; ve ayrıca olası unlubit vektör Planococcus ficus (Signoret) ile virüs taşıma deneyleriyapılmıştır. Asma örnekleri, mevsime göre bulunabildiğinde yaprak, yaprak sapı, sürgün floemi, sülük, meyve kabuğu ve tohumlardan Temmuz 2019-Haziran 2020 arasında aylık olarak toplanmıştır. Örnekler, toplam nükleik asit (TNA) PCR ile test edilmiştir. GRLDaV Nisan ve Ağustos aylarında toplanan örneklerde daha güvenilir şekilde tespit edilmiştir. Sürgünlerden kazınan floem dokuları virus teshisi için en uygun doku olarak belirlenmiştir. GRLDaV sülük, meyve kabuğu ve asma tohumlarından da tespit edilebilmiştir. GRLDaV Pl. ficus ile cv 'Yalova İncisi' asma çeşidine semi-persistent olarak taşınabilmiştir. Virüs aktarımı 24 saat edinim erişim süresi (AAP)/24 saat aşılama erişim süresi (IAP)'nde, 48 saatlik ve 72 saatlik AAP/IAP'den daha etkin olarak taşınmıştır. Elde edilen bilgiler, asmalarda GRLDaV'nin etiyolojisini ve risk faktörlerini daha iyi değerlendirmeye yardımcı olacak ve hastalık yönetimi için önlemler almak için kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
A one year study was performed to investigate best sampling time and tissue for the diagnosis of Grapevine Roditis leaf discolaration associated virus (GRLDaV) in infected grapevine (Vitis vinifera cv. Yalova Incisi) from Adana, Turkey; and also the virus transmission experiments performed with possible mealybug vector Planococcus ficus (Signoret). The vine samples were collected mountly from July 2019- to June 2020 from leaves, leaf petioles, shoot phloems, tendrils, fruit skin and seeds when available according to season. All samples were tested by PCR from total nucleic acids. GRLDaV was more reliably detected in samples collected inApril and August. Shoot pholems provided by scrapings from shoots was the best tissue for the detection. GRLDaV was detected from tendrils, fruit skin and seed of grapevines. GRLDaV was transmitted with Pl. ficus to cv. Yalova İncisi grapevine. The mealybug transmits GRLDaV in a semipersistent manner. Virus transmission was higher with a 24-h acquisition access period (AAP)/24- h inoculation access period (IAP) than 48-h AAP/IAP and 72- h AAP/IAP. The information obtained from theresearch will help to better evaluate the etiology and risk factors of GRLDaV in grapevines and can be used to take measures for disease management.