Çok değişkenli sistemlerde karesel indirgeme
Squaring down of multivariable systems
  1. Tez No: 66145
  2. Yazar: NİDA KARAYILANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Matlab ortamına uygun olarak, giriş çıkış sayılan birbirine eşit olmayan çok girişli çok çıkışlı denetim sistemlerinde karesel yapıyı oluşturmak, başka bir açıklama ile sistemlerin giriş çıkış sayılarım eşitleyebilmek için, iki ayrı yöntem kullanılarak, ön ve arka devingen düzelteç tasarımları gerçekleştirilmiştir. İlk tasarım tekniği olarak özel koordinat tabanlı (SCB) sistemlerde karesel indirgeme yapan düzelteç tasarımları yapılmıştır. İkinci olarak ise, oransal matrislerde en büyük ortak bölen (GCD) tekniği üzerine kurulu karesel indirgeme düzeltecinin, durum uzayı yapısı temel alınarak tasannu yapılmıştır. Son olarak, bu iki yöntem kullanılarak tasarım tamamlandıktan soma, elde edilen karesel indirgenmiş çok değişkenli sistemlerin birbirlerine göre üstünlükleri tartışılmıştır. Bu çalışmada ayrıca, çok değişkenli doğrusal sistemlerin özelliklerini veren ve SCB dönüşümü ile Kalman ayrıştırmasının yapıldığı bir yazılım geliştirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Çok Değişkenli Sistemler, Özel Koordinat Tabanlı Sistemler, Karesel Olmayan Yapılarda Karesel İndirgeme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this work is to obtain the desired squared-down plants in multi-input multi-output control systems. In order to square down a non- square system, post and pre-compensators are introduced such that the resulting system has an equal number of inputs and outputs. The first design technique that is used in this work, is based on the iterative construction of a special coordinate basis (SCB) which involves a certain regrouping of the input-output variables by defining new state variables. By using SCB method; asymptotically stable, dynamic compensators can be designed. The second design technique, is based on rational matrix greatest common divisors (GCD). By using this method, it is possible to design stable minumum-phase squaring down compensators for multivariable plants. KEY WORDS: Multivariable Systems, Special Coordinate Basis, Squaring Down of Multivariable Systems.