Farklı toprak işleme, fosforlu gübre ve bakteri uygulamalarının nohutta (Cicer arietinum L.) verim ve verim ögeleri üzerine etkisi
Effects of different soil tillage methods, phosphorus fertilizer doses and bacteria inoculation on yield and yield components in chickpea (Cicer arietinum L.)
  1. Tez No: 661451
  2. Yazar: AFİFE SİNEM ÜYETÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL KAYAN, DOÇ. DR. NECAT TOĞAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tahıllar ve Tane Baklagiller Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma 2017 ve 2018 yıllarında Fethiye/Muğla koşullarında, farklı toprak işleme (pulluk ve rotatiller), fosfor dozu (Kontrol, 3 kg/da ve 6 kg/da) ve bakteri (Rhizobia ve fosfat çözücü) aşılamanın nohutta verim ve verim öğelerine etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmada İnci nohut çeşidi kullanılmıştır. Deneme bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada çıkışa kadar geçen gün sayısı, çıkışta bitki sayısı, çiçeklenmeye kadar geçen gün sayısı, hasat olgunluğuna kadar geçen gün sayısı, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla ve tane sayısı, biyolojik verim ve tane verimi, hasatta bitki sayısı, bitkide nodül sayısı ve nodül ağırlığı, birim alan biyolojik verimi ve birim alan tane verimi, hasat indeksi ve yüz tane ağırlığına etkisi incelenmiştir. İki yılın ortalaması olarak çıkışa kadar geçen gün sayısı 18.7-23 gün, çiçeklenmeye kadar geçen gün sayısı 53.6-63.8 gün, çıkıştaki bitki sayısı 22.5-25.2 adet, bitki boyu 41.7-43.0 cm, ilk bakla yüksekliği 23.8-25.3 cm, bitkide bakla sayısı 25-30 adet, bitkide tane sayısı 26-29.2 adet, biyolojik verim 24.1-30.9 g, tane verimi 8.87-9.38 g, hasatta bitki sayısı 40.87-45.80 adet, bitkide nodül sayısı 3.7-7.1 adet, bitkide nodül ağırlığı 0.20 g, birim alan biyolojik verimi 499-514 kg/da, birim alan tane verimi 171-187 kg/da, hasat indeksi %34.5-36.4, 100 tane ağırlığı 35.7-36.0 adet arasında değiştiği görülmüştür. Sonuç olarak, çalışmanın yapıldığı bölgede Rotatiller ile toprak işleme ile beraber yalnızca Rhizobia uygulamasının en yüksek verimi verdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was research the effect of different soil tillage methods, phosphorus levels and bacteries on the yield and yield components in chickpea under Fethiye/Muğla conditions in 2017 and 2018. Chickpea variety İnci was used as materials in this study. The study was conducted at split-split plot design with the three replication. The number of days for emergence, number of plants at exit, the number of days flowering, the number of days maturity, plant heights, first pod height, numbers of pod per plant and numbers of seed per plant, biological yield and grain yield per plant, numbers of plants in harvest, number of nodules and nodule weight, biological yield and seed yield, harvest index, 100 seed weight were investigated. The average velves of characters were determined as follow. The number of days for emergence was 18.7-23 day, the number of days for floweri ng was 53.6-63.8, the number of plants at emergence was 22.5-25.2, plant height was 41.7-43 cm, first pod height was 23.8-25.3 cm, pod number per plant was 25-30, seed number per plant was 26-29.2, biological yield per plant was 24.1-30.9 g, grain yield per plant was 8.87-9.38 g, plant number in harvest was 40.8-45.8, number of nodules was 3.72-7.16, nodule weight was 0.20 g, biological yield was 499 -514 kg/da, seed yield was 171 -187 kg/da, harvest index was 34.5-36.4%, 100 seed weight was 35.7-36. As a result, its seen that the Rhizobia used only gives to highest yield with the soil treatment of rotatiles.