Montaj hattında bütünsel ergonomik risk değerlendirmesi: Enerji sektöründe bir uygulama
The integrated ergonomic risk assessment in the assembly line: an application in the energy sector
  1. Tez No: 661479
  2. Yazar: MUSTAFA ALPER DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENHÜR SATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Çalışma esnasında ergonomik risklere sebebiyet verecek faktörlerin değerlendirilmemesi ve bunlara göre önlemler alınmaması, kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının artmasına neden olmaktadır. Bu durum işletmelerde iş verimliliğinin azalmasına, iş kazalarının artmasına, çalışan memnuniyetsizliğini beraberinde getirmesine ve iş ile ilgili meslek hastalıklarının artmasından kaynaklı sosyal ve ekonomik sorunlara neden olmaktadır. Ergonomik risklerin tanımlanması, analiz edilmesi ve iyileştirme çalışmalarının yapılabilmesi amacıyla işletmeler yaptıkları faaliyetleri kayıt altına alarak risk değerlendirmesi yapmak durumundadırlar. Bütünsel ergonomik risk değerlendirme yaklaşımını uygulamak ve bu konunun önemini incelemek üzere yapılan bu çalışmada, enerji sektöründe faaliyet gösteren bir fabrikanın montaj hattında ergonomik risk değerlendirmesi çalışması yapılmıştır. Ergonomik risk değerlendirmesi, Almanya Federal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü tarafından geliştirilen Anahtar Gösterge Yöntemleri ile yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, 18 adet iş istasyonunda kadın ve erkek çalışanların maruz kaldıkları ergonomik risk seviyelerinin belirlenmesi, bu riskler ile ilgili çözüm önerilerinin geliştirilmesi ve bu sayede çalışanların maruz kaldığı ergonomik risklerin azaltılmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Failure to evaluate the factors that may cause ergonomic risks during working and not take measures according to these causes an increase in musculoskeletal system disorders. This situation leads to a decrease in work efficiency, increase in work accidents, thus employee dissatisfaction, and social and economic problems due to the increase in occupational diseases related to work. In order to define and analyze ergonomic risks and to perform improvement studies, businesses have to record their activities and make a risk assessment. In this study, which was carried out in order to apply an integrated ergonomic risk assessment approach and examine the importance of this issue, an ergonomic risk assessment study was conducted on the assembly line of a factory operating in the energy sector. Ergonomic risk assessment was performed using Key Indicator Methods developed by the German Federal Institute of Occupational Health and Safety. The aim of this study is to determine the ergonomic risk levels that female and male employees are exposed to in 18 workstations, to develop solutions for these risks, and thus to reduce the ergonomic risks that employees are exposed to.